„Archiwum pomocy dla Ukrainy” powołane przez Centrum Historii Zajezdnia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ze względu na fundamentalną rolę dzisiejszych wydarzeń dla stosunków polsko-ukraińskich Centrum Historii Zajezdnia, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytut Pawła Włodkowica powołują "Archiwum pomocy". Projekt ma na celu upamiętnienie i archiwizowanie pomocy, która płynie z Polski do Ukrainy.

Wydarzenia z którymi mamy do czynienia na Ukrainie, napaść Rosji na Ukrainę, to jest coś co wstrząsnęło myślę nami wszystkimi, ale wyzwoliło też ogromny entuzjazm, ogromną energię do pomocy. To co dzieje się dzisiaj w Polsce jeżeli chodzi o pomoc Ukrainie to jest skala niebywała. Naszą misją, misją Centrum Historii Zajezdnia jest dokumentowanie historii. I chcemy ten moment historyczny udokumentować, ale nie tylko po to, żeby to było udokumentowane, takie archiwum naszej pomocy dla narodu ukraińskiego w trudnej sytuacji to będzie archiwum, które w przyszłości odegra- w moim przekonaniu- wielką rolę. Rolę w budowaniu dobrych relacji polsko-ukraińskich – mówi dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Jak podkreślają autorzy inicjatywy większość obecnych działań jest opisywana i koordynowana głównie w internecie. Jeżeli nie zabezpieczymy tych źródeł, za kilka lat przestaną one istnieć. Tak stało się z poprzednią falą pomocy, w 2014 r. , po aneksji Krymu przez Rosję, czy też w przypadku pomocy dla Węgier w 1956 r., po których pozostały pojedyncze dokumenty.

Chcielibyśmy między innymi stworzyć dla dziennikarzy, dla świata mediów takie archiwum, które w sytuacji kiedy zajdzie taka potrzeba będzie do dyspozycji. Będzie można stamtąd czerpać wiedzę, relacje często właśnie bezcenne, relacje na gorąco, bo z perspektywy czasu nasz pogląd się czasami zmienia. Uznajemy, że w gruncie rzeczy to było nieważne, wszyscy pomagali, ja tam nic takiego nie robiłem, a jednak wydaje mi się, ze każda taka inicjatywa jest cenna i to powinno zostać udokumentowane – mówi Juliusz Woźny, Centrum Historii Zajezdnia.

Takie archiwum w przyszłości, w moim przekonaniu, może być też wykorzystane choćby w procesie lobbowania, przekonywania opinii publicznej np. na zachodzie Europy do szybkiego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Więc robimy to nie tylko dla badaczy, ale robimy to przede wszystkim dla przyszłości obu naszych narodów – dodaje dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

W związku z tym gorący apel od organizatorów – jeżeli uczestniczycie państwo w akcji pomocy, demonstracji, koncercie, jeśli zauważyliście plakat, transparent lub napis na murze proszę wysyłać zdjęcia lub też nagrania wideo wraz z opisem na adres mailowy: archiwumpomocy@zajezdnia.org. Jeśli w mediach społecznościowych natraficie państwo na post poświęcony pomocy, zawierający słowa solidarności i wsparcia, proszę zrobić printscreen i również wysłać go do Centrum Historii Zajezdnia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy