Jazzowy festiwal rozpocznie się 20 kwietnia koncertem w Narodowym Forum Muzyki. Jako pierwsza na scenie pojawi się Kasia Pietrzko - młoda nadzieja polskiego jazzu. Zaraz po niej wystąpi Leszek Możdżer - dyrektor artystyczny festiwalu.

- Podczas koncertu otwarcia będę miał przyjemność zagrać z moimi przyjaciółmi - Larsem Danielssonem i z Zoharem Fresco.Wspomoże nas orkiestra barokowa z Holandii - Holland Baroque, jest to materiał z najnowszej płyty, którą właśnie angraliśmy. Jest to muzyka balansująca na pograniczu muzyki klasycznej i improwizowanej. Mam nadzieję, że nam sie uda. Przed nami wystąpi Kasia Pietrzko młoda artyska i niezwykle ciepła osoba - mówi Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny festiwalu.

Od lat w trakcie festiwalu rozstrzyga się także prestiżowy konkurs na Indywidualność Jazzową. W tym roku regulamin konkursu nieco się zmienił. Jednym z wymogów jest minimum sześciomiesięczna działalność zespołów przed festiwalem, ale to nie wszystko.

- Drugą nowością jest to, że każdy zespół musi mieć przygotowane nie tylko regulaminowe dwadzieścia minut koncertu, ale także pełen program, który zaprezentuje w plenerze, a jeśli zwycięży także na scenie NFM-u - zdradza Wojciech Siwek, członek Rady Artystycznej festiwalu.

Dużą popularnością w trakcie festiwalu cieszy się scena plenerowa, która ma swój ukryty cel.

- Wydarzenie, w którym ludzie przychodzą na spacer, rodzinnie spędzają czas, w tle leci jazz. Nagle się orientują, że jest to zupełnie inna muzyka, niż w ich wyobrażeniach. To jest dla nas największa wartość, że ludzie czekają na te koncerty plenerowe. Co więcej, ci, którzy zaczęli od muzyki w plnerze jako pierwsi chcą kupić bilety na koncerty w sali, żeby zobaczyć jak naprawdę wygląda ten klimat - dodaje Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław.

Organizatorzy podkreślają, że siłą długoletniej tradycji wydarzenia są ludzie

- Sluchanie muzyki jazzowej wymaga bardzo aktywnych neuronów w mózgu, wytrenowanych. Dlatego publiczność jazzowa nie jest zbyt liczna. Jest to wymagająca muzyka, dzięki czemu jest to okazja do spotkania z inteligentnymi ludźmi - podsumowuje Możdżer.

Bilety będą dostępne w sprzedaży od 20 stycznia.