Pomysł Wrocławskiego Parku Technologicznego narodził się w 1996 roku. Wtedy przedstawiciele środowiska nauki i biznesu postanowili stworzyć przestrzeń, która pozwoli dalej się rozwijać ich branży.

- Wrocławski Park Technologiczny to miejsce, w którym spotyka się ponad 220 firm, które tutaj tworzą swoje projekty. Są to firmy o charakterze startupowym, ale także znane marki - mówi Maciej Potocki, Prezes Zarządu Wrocławskiego Praku Technologicznego.

Academic Box to osiem pomieszczeń, w których swoje pomysł będą realizowali studencki kół naukowych. Pilotażowy projekt ma spełnić największe potrzeby młodych naukowców, a także dać im możliwość wzajemnej współpracy, by mogli wymieć się doświadczeniami. Wrocławski Park Technologiczny zapewni im wsparcie narzędziowe i maszynowe. Inicjatorem projektu jest prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

- Na jednym z takich dużych spotkań w Hali Stulecia organizowanym przez Manus z Politechniki Wrocławskiej, wtedy jeszcze jak Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, zobaczył ich potencjał. Gdy zapytał co władze miasta mogą zrobić, aby pomóc im w rozwoju, usłyszał, że brakuje im miejsca do działania - zdradza prezes.

Oprócz samego pomysł, prezydent zapowiedział także uruchomienie programu grantów na działalność kół naukowych.

- Pierwszego marca rusza program grantowy dla kół naukowych. Będą mogły wnioskować o dofinasowania. Do końca kadencji planujemy przkazać na tę inicjatywę dwa miliony złotych - dodaje Krzysztof Szłapka z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Wszystkie dostępne boxy zostały zajęte przez koła z Politechniki Wrocławskiej. Wśród nich znalazły się na przykład PWR Racing Team, Akademicki Klub Lotniczy czy PWR Solar Boat Team.

- Studenci, którzy działają w kołach naukowych to aktywni i płodni w pomysły ludzie, którzy poświęcają swój czas na realizowanie pasji. Jesteśmy przekonani, że w przyszłości będą zakłądać własne firmy lub będą pracować dla najlepszych marek, dlatego jest to naturalna konsekwencja naszej działalności - podsumowuje prezes.

W planach Wrocławskiego Parku Technologicznego są kolejne pomieszczenia, które zintegrują kreatywnych studentów