Miejsce, którego historia sięga początku XX wieku. Miejsce, które jest niezwykle ważne dla siechnickiej społeczności. Elektrociepłownia Czechnica dziś dostarcza energię, a jaka będzie jej przyszłość?

- Elektrownia powstaje niemalże równoczesne z budowlami firmy AEG w Berlinie. Jest przykładem architektury przemysłowej o walorach estetycznych. Jest to moment, w którym architektura zaczyna spełnia nowe - nie tylko budowlane zadanie. Elektrociepłownia w Siechnicach może przypominać średniowieczną katedrę czy zamek - zdradza dr inż. Agnieszka Gryglewska z Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej.

Siechnicka elektrociepłownia to atrakcyjny obiekt z bogatą historią

Elektrociepłownia Czechnica od lat dostarcza ciepło południowo-wschodniej części Wrocławia, ale w związku z dynamicznym rozwojem tego rejonu potrzebna jest nowa, która będzie pracowała na paliwie niskoemisyjnym. 

- Te budynki zostaną zrewitalizowane. Natomiast obok powstanie nowa jednostka gazowo-parowa, która będzie produkowała i ciepło i prąd - mówi Paweł Szczeszek, Prezes Zarządu Kogeneracja S.A.

Historyczny obiekt elektrociepłowni w Siechnicach zostanie odnowiony, a jego funkcja zmieniona.

- To na pewno nie będzie jedna funkcja. Być może kilka będzie wiodących, natomiast będzie ich wiele. Chcemy połączy przeszłość tego miejsca z samym procesem produkcji energii - dodaje Milan Ušák, Burmistrz Siechnic.

Dzięki elektrociepłowni wzrośnie atrakcyjność Siechnic

Wśród wielu propozycji dotyczących tego, jaka będzie przyszłość elektrociepłowni pojawiły się między innymi głosy o produkcji i przemyśle.

 - Trwają rozmowy na temat tego, w którą stronę pójdziemy. Czy będzie to edukacja czy kultura. Natomiast Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna chciałaby zaproponować rozwój w zakresie przemysłu i produkcji nowoczesnych usług. Jest to dobre miejsce zwłaszcza ze względu na lokalizację - tłumaczy Katarzyna Prociak z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park

Co to oznacza dla mieszkańców? - Przede wszystkim atrakcyjne miejsca pracy, a dla nas nowych inwestorów, z którymi możemy współpracować - dodaje Prociak.

Kiedy wyjaśni się przyszłość siechnickiej elektrociepłowni?

Decyzja o tym, jak elektrociepłownia będzie zagospodarowana zapadnie w ciągu kilkunastu miesięcy. Jak przyznaje burmistrz Siechnic - Milan Ušák, decyzja ta wymaga głębokiej analizy. 

 - To będzie taki wielofunkcyjny kompleks, który będzie odpowiednio zachowywać się w przyszłości. Jeśli będą to nie tylko funkcje przemysłowe, ale także kulturalne, to musi to być odpowiednio skomponowane - kończy burmistrz. 

O przyszłości elektrociepłowni w Siechnicach będziemy informować na bieżąco.