Gala Sportu Akademickiego organizowana jest od 1993 roku. Jej pomysłodawcą był Jerzy Jankowski, redaktor naczelny „Życia akademickiego”, czyli gazety AWFu.

- Pierwszy plebiscyt był dość skromny, gdyż głosowało około 50 uczestników. W tej chwili na przestrzeni wielu wielu lat liczba studentów uprawnionych do głosowania wzrasta. Teraz jest to około 2 tysięcy osób - mówi dr hab. Kazimierz Wittkowski, wiceprezes AZS AWF Wrocław.

W tym roku przypada 27. edycja, podczas której studenci poznają między innymi najpopularniejszego sportowca i trenera minionego roku. To jednak nie wszystko.

- Niezależnie kapituła na podstawie osiągniętych rezultatów sportowych w danym roku wyróżnia na ogół pięciu sportowców i pięciu trenerów - dodaje dr Zdzisław Paliga, kanclerz AZS AWF Wrocław.

Władze uczelni współpracują z AZSem AWF Wrocław, który jest również współorganizatorem imprezy.

- To jest znakomita współpraca i tak powinno być. Jestem przekonany, że przy Akademiach Wychowania Fizycznego powinny być kluby sportowe AZS AWF -  tłumaczy dr hab. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowawania Fizycznego we Wrocławiu.

Samorząd szkolny od czterech miesięcy pracuje nad przygotowaniem balu sportowca. W tym roku nowością będzie motyw przewodni.

- Tegoroczny bal sportowca to również bal maskowy. Każdy student przy wejściu dostanie maskę balową. To jest nowość, jeżeli chodzi o organizację - wyjaśnia Katarzyna Mroczkowska, przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego.

- Bawimy się do białego rana, a rano sprzątamy. To jest własnie tradycja tego balu. To piękna tradycja naszych studentów, którzy jak do tej pory zawsze byli odpowiedzialni i wierze, że dalej tak będzie. Bawimy się tak, jak to robią sportowcy, czyli na całego, ale rano pomagają sprzątać i o godzinie 8:00 pojawiają się na zajęciach - mówi dr hab. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowawania Fizycznego we Wrocławiu.

A co na to sami zainteresowani?

- Zwykle bal sportowca trwa do białego rana, ale studenci AWF-u słyną z silnych charakterów, także mam nadzieję, że wszyscy wstawią się na zajęciach już o 8:00 rano - dodaje Katarzyna Mroczkowska, przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego.

Przygotowania trwają, lecz we wtorkowy wieczór to miejsce zamieni się w pełna tańczących par salę.