Po odzyskaniu niepodległości Gwinea zainicjowała intensywną wymianę intelektualną, naukową i gospodarczą z krajami bloku wschodniego, w tym z Polską. Dlatego też w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia do Konakry przybywają liczni polscy artyści, pisarze i wykładowcy. Wystawa „Bel Air” przenosi nas w tamte czasy za sprawą niezwykłych prac mentora wrocławskiej rzeźby, profesora Leona Podsiadłego. W jej ramach prezentowane są fotografie, rzeźby i grafiki zainspirowane pobytem w Gwinei w latach 1965-1970, a także wybór oryginalnej rzeźby afrykańskiej – to prawdziwe perełki z bogatej kolekcji Podsiadłych; takiej rzeźby dziś już w Afryce, poza nielicznymi muzeami, nie ma. Wizualną opowieść uzupełnia rozmowa ojca z córką, Magdą Podsiadły, która po wielu latach powraca do Konakry, by odnaleźć uczniów ojca i odwiedzić gwinejski dom swojej rodziny.

Tytułowe „Bel Air” to nie tylko miejscowość w Gwinei, usytuowana nad oceanem jakieś sto kilometrów na północ od Konakry, ale także tytuł rysunku Podsiadłego. Motyw biegnących brzegiem morza czarnoskórych chłopców (zaczerpnięty zresztą z fotografii wykonanej podczas pobytu w Gwinei) to w interpretacji artysty ilustracja „biegu ku Europie”. W kontekście rozgrywającego się na naszych oczach kryzysu migracyjnego, praca ta staje się wręcz boleśnie współczesna, a jej trzeźwa wymowa stanowi być może ostrzeżenie przed łatwym i pełnym uproszczeń sentymentalizmem, którym nierzadko przesycone jest nasze myślenie o Afryce.

Leon Podsiadły
Urodzony w 1932 roku we Francji. Rzeźbiarz, malarz i rysownik. W latach 1952–1956 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Profesor uczelni artystycznych w Conakry (Gwinea), Wrocławiu i Opolu. Kierownik Katedry Rzeźby (w latach 1980–1986), dziekan Wydziału malarstwa Grafiki i Rzeźby w PWSSP we Wrocławiu (w latach 1980–1986). Członek oraz uczestnik wystaw Grupy Wrocławskiej. Laureat wielu nagród w dziedzinie rzeźby. Wychowawca kilku pokoleń rzeźbiarzy działających w Polsce i za granicą.

Magda Podsiadły
Wrocławianka od urodzenia, córka wrocławskich plastyków malarki Krystyny Michałowskiej-Podsiadły i rzeźbiarza prof. Leona Podsiadłego. Eks-dziennikarka działu kultury wrocławskiej Gazety Wyborczej (od 1990 do 2012, współtworzyła dział i szefowała mu prawie przez dekadę), dzieciństwo spędziła w Afryce Zachodniej (Konakry, Gwinea), absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje ją teatr i kino Afryki frankofońskiej, (publikowała teksty m.in.w „Didaskaliach”, „Kinie”, „Formacie” i „Notatniku teatralnym”), współpracuje z Brave Festival). Poza działalnością dziennikarską zajmuje ją także fotografia reportażowa. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, m.in. w galerii BWA Awangarda, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu i Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wszystkie poświęcone były współczesnemu życiu ludzi w krajach Afryki.

Kurator: Michał Bieniek
Idea: Karolina Bieniek

Wystawa towarzyszy zakończeniu zbiórki pieniędzy w ramach akcji Książki dla Gwinei.

Po wernisażu, o godzinie 20:15 zapraszamy na koncert Bossa Nova w Vertigo Jazz Club & Restaurant
Bilety na koncert: 20 zł

Część kwoty z biletów zostanie przeznaczona na akcję Książki dla Gwinei.

15.09 – 13.10.2017 / Mieszkanie Gepperta
wernisaż: 15.09.2017, godz. 18
wystawa czynna: 15.09 – 13.10.2017 we wtorki, czwartki i piątki, od godz. 16 do 19
Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław
www.mieszkaniegepperta.pl