- Odebrałem wiele telefonów, rozmawiam z mieszkańcami podczas każdej Białej Niedzieli - mieszkańcy są zachwyceni tą akcją. To mnie bardzo cieszy, bo jak już wcześniej powiedziałem - akcje, które robimy, robimy dla mieszkańców. No i też okres jest szczególny, bo koronowirus, a w związku z tym mamy my, jako mieszkańcy, utrudniony dostęp do wielu usług - mówi Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

Mieszkańcy podkreślają, że takich inicjatyw mogłoby być jeszcze więcej. Podczas ostatniej Białej Niedzieli w tym roku po raz kolejny chętnie korzystali z możliwości przebadania się. 

- Chciałem się zbadać, ale też i pokazać, bo jestem radnym Powiatu tego okręgu i zaświecić przykładem. Należy się badać, a jeśli jest Biała Niedziela to dla wszystkich. W niedziele, w wolnym dniu, ludzie ciężko pracują teraz, więc nawet chwila relaksu, przyjść zbadać się, co mi jest, to też jest ważne - dodaje Józef Żygadło, Radny Powiatu Wrocławskiego.

Podczas Białej Niedzieli w każdej gminie zbadało się średnio sto osób, oprócz tego wielu mieszkańców oddało krew. Statystyki zachęcają Zarząd Powiatu Wrocławskiego do dalszych działań w tym kierunku. 

- Wspieramy w ogóle idee zdrowia mieszkańców i Biała Niedziele jest tego wyrazem. Chociaż to nie jest ostatnie słowo, które chcemy powiedzieć. Byłem obecny na wszystkich trzech Białych Niedzielach, dlatego żeby wyrobić sobie pogląd i na pewno na Zarządzie będę bardzo aktywnie wspierał dalsze edycje - zaznacza Wiesław Zając, wicestarosta Powiatu Wrocławskiego.

- Myślę, że to jest bardzo fajna inicjatywa, przede wszystkim biorąc pod uwagę to, co się dzisiaj dzieje jeśli chodzi o profilaktykę. Mamy, można powiedzieć trudny dostęp do lekarzy, dlatego tego typu imprezy mają duże wzięcie - dodaje Paweł Filipczak, Wójt Gminy Jordanów Śląski.

Odpowiednia profilaktyka pomaga często szybko zdiagnozować chorobę i zmniejszyć jej skutki.

- To widać, szczególnie w tych chorobach przewlekłych. Czym szybciej, tym lepiej, mówię w tej chwili o stwardnieniu rozsianym. Czym wcześniej tę chorobę zdiagnozujemy, nie bagatelizujmy najmniejszych objawów, jakie mogą być, bo później może być już za późno na cokolwiek - wyjaśnia Ryszard Kuczyński, wiceprzewodnicący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Oddział Dolnyśląsk. 

Warto więc pamiętać o systematycznych badaniach i kontrolowaniu swojego stanu zdrowia.