Bilety MPK Wrocław: jak anulować lub zawiesić

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocławskie MPK w związku z zagrożeniem wywołanym koronawirusem wprowadziło możliwość zawieszenia lub anulowania biletu okresowego. Jak to zrobić i co można zyskać?

NULL

Aktualziacja: 3.04.2020

W związku z nowymi ograniczeniami zarządzonymi przez Radę Ministrów, do odwołania zostały wprowadzone zmiany w organizacji komunikacji zbiorowej na dni powszednie, a ich pełna lista dostępna jest na stronie mpk.wroc.pl.

Pamiętać należy też, że obecnie w każdym pojeździe jednorazowo może podróżować liczba pasażerów równa połowie miejsc siedzących. Szacunkowo jest to:

  •  25 pasażerów w autobusie przegubowym;
  •  20 pasażerów w autobusie solo;
  •  10 pasażerów w autobusie midi;
  •  30 pasażerów w tramwaju jednowagonowym;
  •  10 pasażerów w każdym wagonie tramwaju dwuwagonowego.

W wypadku liczby pasażerów większej niż liczba dostępnych miejsc MPK prosi o udzielenie pierwszeństwa pracownikom ochrony zdrowia.

Możliwość zawieszenia lub anulowania biletu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji (MPK) zakodowanego ma karcie Urbancard ma pomóc pasażerom, którzy w związku z zaleceniami dotyczącymi pandemii nie chcą korzystać z tramwajów ani autobusów. Rezygnacje z komunikacji miejskiej nie musi jednak oznaczać utraty pieniędzy wydanych na aktualnie ważny bilet okresowy. Poniżej opisujemy, co należy zrobić, żeby zawiesić albo anulować bilet.

Zawieszenie biletu MPK we Wrocławiu – na czym polega?

Zawieszenie biletu okresowego to jego „wyłącznie” na określony czas. Jak informuje na stronie internetowej urbancard.pl operator Wrocławskiej Kary Miejskiej, aby zawiesić ważny bilet okresowy, pasażer powinien wysłać mail na adres bok@urbancard.pl. W zgłoszeniu należy podać numer karty Urbancard, ponieważ z jego wykorzystaniem zostanie ona zablokowana w systemie.

Zawieszony bilet można w dowolnej chwili odblokować. Aby to zrobić pasażer powinien ponownie wysłać mail do BOK (bok@urbancard.pl). Po takiej operacji system przedłuży ważność biletu o liczbę dni niewykorzystanych (przy czym jako dni niewykorzystane należy rozumieć różnicę pomiędzy datą zablokowania karty, a datą ważności biletu z historii karty).

Anulowanie biletu MPK – jak działa?

Anulowanie biletu Urbancard sprawa, że zostaje on całkowicie wyłączony, bez możliwości przywrócenia jego ważności. W takiej sytuacji pasażer otrzyma zwrot pieniędzy za niewykorzystaną część biletu, przy czym rozliczenie będzie miało formę przelewu na wskazany rachunek bankowy.

Chęć anulowania biletu należy zgłaszać mailowo na adres bok@urbancard.pl. W zgłoszeniu konieczne jest podanie następujących danych:

  •  numer karty,
  •  imię i nazwisko,
  •  rodzaju biletu, z którego pasażer chce zrezygnować.

W związku z tym, że MPK otrzymuje w ostatnich dniach bardzo dużo wiadomości e-mail, warto uzbroić się w cierpliwość oczekując na odpowiedź. Każdy pasażer powinien otrzymać informację na temat jego wniosku.

Anulowanie i zawieszanie biletu to niejedyne nowości w MPK

Władze wrocławskiej spółki odpowiadającej za komunikację miejską zdecydowała o zmianie kursowania autobusów i tramwajów. Oznacza to, że pojazdów jest mniej.

Zgodnie z komunikatem MPK od 17 marca 2020:

– wszystkie linie tramwajowe do dowołania będą kursowały wg sobotnich rozkładów jazdy do około godziny 23:00.

– dodatkowo w godzinach rozpoczęcia/zakończenia pracy przez personel medyczny uruchomione są dodatkowe kursy na linii 3, 5 i 15 dla Szpitala przy ulicy Weigla, Poświęckiej, Fieldorfa i Grabiszyńskiej.

komunikacja autobusowa z wyjątkiem linii 150, 319, 602 i 607 do odwołania będzie kursowała wg sobotnich rozkładów jazdy,

– z uwagi na dowóz pracowników autobusy linii 150, 319, 602 i 607 będą kursowały wg roboczych rozkładów jazdy,

autobusy A i K mają uruchomione dodatkowe kursy w godzinach rozpoczęcia/zakończenia pracy przez personel medyczny w Szpitalu przy ulicy Koszarowej, Borowskiej i Kamieńskiego.

Pełną listę zmian w organizacji komunikacji miejskiej znaleźć można na stronie www.mpk.wroc.pl

Służby MPK na bieżąco monitorują ruch pasażerski, by reagować na szybko zmieniającą się sytuację. Dodatkowo, w trosce o bezpieczeństwo pracowników Biura Obsługi Pasażera, MPK zdecydowało o zamknięciu do odwołania BOP przy ulicy Bolesława Prusa. Dotyczy to również Biura Rzeczy Znalezionych (zagubione przedmioty będą do odzyskania, gdy punkt ponownie zacznie działać).

To nie koniec zmian. – We wszystkich autobusach zamknęliśmy pierwsze drzwi i wydzieliliśmy strefę buforową, do której wstęp ma tylko kierowca, to ma zapewnić zdrowie pracownikom. Dwa razy więcej czasu poświęcamy na mycie autobusów wewnątrz. (…) Mamy zestaw podręczny dla każdego kierowcy: płyn i chusteczki dezynfekcyjny. Takie środki czystości otrzymał każdy kierowca – mówi prezes zarządu MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder.

Oto inne aktywności, którym MPK walczy z rozprzestrzenianiem się koronowirusa:

  •  w MPK działa specjalna "lotna brygada sprzątająca", która na prośbę kierującego czyści wewnątrz pojazdy na pętlach,
  •  zajezdnie i siedziba MPK zostały wyposażone w chusteczki do dezynfekcji rąk i powierzchni,
  •  w płyny do dezynfekcji zostali wyposażeni również kontrolerzy,
  •  płyny do dezynfekcji trafiły do pojazdów MPK, tak aby mogli z nich korzystać kierujący,
  •  MPK rezygnuje z korzystania z tzw. gorących przycisków, których używali pasażerowie. Motorniczowie i kierowcy mają za każdym razem otwierać drzwi w autobusach i tramwajach.

W związku z zagrożeniem pandemicznym zmieniły się także zasady kursowania streetbusa – autobusu dla bezdomnych. – Ciepły posiłek będzie wydawany tak, jak przez ostatnie tygodnie. Natomiast nie będą realizowane podróże pomiędzy przystankami. Jesteśmy na przystanku, a potem pusty autobus przejeżdża do kolejnego punktu, według trasy jazdy – podkreśla Krzysztof Balawejder. MPK Wrocław będzie wdrażać również kolejne procedury, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Problem z zawieszeniem lub anulowaniem biletu MPK? Napisz do rzecznika!

W związku z pandemią koronawirusa rzecznik pasażera MPK szczególnie zaprasza do zgłaszania wszelkich ewentualnych pytań oraz uwag. Ponieważ jednak zagrożenie pandemiczne wyklucza spotkania bezpośrednie, z rzecznikiem można kontaktować się telefonicznie pod numerem 71 325 08 33 lub mailowo, wysyłając wiadomość na adres rzecznikpasazera@mpk.wroc.pl.

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi stanu zdrowia pasażerów, władze MPK wydały też stanowcze oświadczenie o treści:

Nie będziemy wypraszać kichających pasażerów z naszych pojazdów. Bardzo prosimy Was jednak o zachowanie w najbliższym czasie bardziej rygorystycznych zasad higieny tj. kichajmy w ramię (a nie w rękę), myjmy częściej ręce, korzystajmy z płynów do dezynfekcji rąk.

Pragniemy was uspokoić, że Dział Bezpieczeństwa MPK monitoruje obecnie sytuację i będziemy postępować wg. jego zaleceń. Na koniec chcemy zaznaczyć, że nie korzystanie z uchwytów w komunikacji miejskiej co prawda może obniżyć ryzyko zarażenia się koronawirusem, ale znacząco zwiększa ryzyko poobijania się podczas podróżowania.

Nie chcesz zawiesić ani anulować biletu MPK? Oto zasady podróżowania komunikacją miejską

Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka zarażenia się koronawirusem, jest unikanie kontaktu z osobami innymi niż najbliżsi. Co jednak zrobić, jeśli musimy skorzystać z komunikacji miejskiej?

Oto zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego, które należy stosować także podczas podróży środkami zbiorowej komunikacji.

1. Zachowaj co najmniej 1 – 1,5m odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

2. Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Mycie rąk tymi metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

3. Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania. W trakcie tych czynności zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – po czym natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Wrocław walczy z koronawirusem

W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się pandemii w stolicy Dolnego Śląska wprowadzono w życie szereg działań prewencyjnych. Odwołano imprezy masowe, ograniczono pracę urzędów, w instytucjach miejskich pojawiły się urządzenia do dezynfekcji rąk, a do dyspozycji wojewody dolnośląskiego oddano 50 dodatkowych miejsc przystosowanych do kwarantanny. To jednak nie wszystko.

– Kupujemy karetkę do dyspozycji szpitala wojskowego. Taka karetka kosztuje 400 tysięcy złotych – wyjaśnia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Miasto z rezerwy kryzysowej przekazało także 500 tysięcy złotych do dyspozycji Centrum Zarządzania Kryzysowego. 100 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na zakup urządzenia dezynfekującego dla Straży Pożarnej. – To jest takie specjalne urządzenie, które mgłą dezynfekującą wypełnia całą przestrzeń na przykład auli, do 23 tysięcy metrów sześciennych – wyjaśnia Wojciech Adamski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Podwyższone procedury bezpieczeństwa stosowane są na wrocławskim lotnisku. Pasażerowie są badani specjalną kamerą termowizyjną. – To jest w zasadzie taki personalny pirometr, którego zadaniem jest wykrywanie temperatury przekraczającej określoną liczbę stopni – tłumaczy Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego we Wrocławiu.

Czytaj także:

Zobacz również

Święta to czas, gdy większość z nas spędza w gronie najbliższych. Mamy swoje tradycje oraz potrawy, które znajdują się na naszych stołach. Dzisiaj postanowiliśmy sprawdzić, co dzieci wiedzą na ten temat. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy