Prof. Marcin Drąg wraz z zespołem opracowali enzym, bez którego wirus nie jest w stanie się rozwijać. Te działania pozwoliły szukać leku, szczepionki i sposobu na wykonywanie szybkich testów.

- Ten enzym jest zamkniem, a my dorobiliśmy do niego klucz. Spośród setek milionów kombinacji naturalnych i nienaturalnych, jesteśmy w stanie znaleźć takiej, które się wiążą. Jeżeli zatrzymamy działanie tego enzymu oczywiście jesteśmy w stanie zatrzymać działanie wirusa i teoretycznie jesteśmy w stanie go zabić - mówi prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Naukowcy dołączyli do projektu Agencji Badań Medycznych i Ministerstwa Zdrowia, który ma na celu poszukiwania szczepionki i metod leczenia.

- Jeżeli będziemy brali na przykład próbkę śliny, po odpowiednim procesowaniu i dodaniu związku, który my mamy, możemy mierzyć aktywność tego enzymu i zobaczyć. czy on jest aktywny czy nie. Teoretycznie więc określić, czy ktoś jest zarażony czy nie - dodaje prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Naukowiec urodził się w Świdnicy. Ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Wrocławskich, a w 2003 roku uzyskał tytuł doktora na Politechnice Wrocławskiej. W 2016 roku otrzymał zaś tytuł naukowy profesora nauk chemicznych. Trzy lata później został także laureatem nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

- Z Maricnem Drągiem znamy się, ponieważ razem działaliśmy w Akademii Młodych i Uczonych z inicjatywy Pana Prezydenta. On bada nowe mechanizmy i nowe konstruowanie cząsteczek - mówi prof. Ewa Jankowska z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W 2018 roku profesor Politechniki został wybrany do grona 30 kreatywnych Wrocławia. W obliczu pandemii prezydent miasta Jacek Sutryk zdecydował, że za zasługi w walce z koronawirusem prof. Marcin Drąg zostanie wyróżniony Nagrodą Wrocławia.

- Profesor Drąg to młody naukowiec ze wspaniałym zespołem. Ja im wróżę jeszcze bardzo dobrą naukową przyszłość. Wierzę, że jeszcze nieraz będziemy z nich dumni i myślę, że będą siegali po najwyższe nagrody - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Warto dodać, że naukowiec bezpłatnie udostępnił swoje badania dotyczące enzymu, więc mogły z nich korzystać uczelnie z całego świata. Miejmy nadzieję, że to przyczyni się do szybszego pokonania pandemii koronawirusa.