Centrum Historii Zajezdnia to miejsce nie tylko dla dorosłych. Specjalnie dla najmłodszych, instytucja przygotowuje materiały edukacyjne, scenariusze zajęć dla dzieci, nagrania wykładów, ale także konkursy z nagrodami. Tym razem CHZ zaprasza do udziału w konkursie „Poezja w plastyce”, polegającym na zilustrowaniu wiersza Jana Brzechwy „Leń”.

- Od dawna malarze czy reżyserzy sięgają do kultury i inspirują się różnymi utworami np. poezją. Rezultaty są znakomite, więc pozostaje tylko zachęcić dzieci do wzięcia udziału w konkursie - mówi Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia.

- Jeśli chodzi o autora - Jan Brzechwa to słynny poeta, satyryk. Z zawodu był adwokatem, a do literatury przeszedł głównie jako autor utworów dla dzieci. Przyniosło mu to ogromną popularność - opowiada Dobrawa Masztalerz, starszy specjalista ds. koordynacji wydarzeń w Centrum Historii Zajezdnia. 

„Leń” Jana Brzechwy to chłopiec, który cały dzień siedzi na kanapie i marnuje czas. Nie chodzi do szkoły, nie odrabia lekcji, a nawet - nie mówi dzień dobry. 

- Bohater jest leniem, bo nie chce mu się wypełniać codziennych obowiązków - wyjaśnia Dobrawa Masztalerz.

- Myślę, że każdy z nas ma w sobie coś z lenia - musi sobie odsapnąć i dać temu leniowi zatriumfować - żartuje Juliusz Woźny

Tytułowy leń może być wykonany dowolną techniką: rzeźbą, rysunkiem czy wycinanką. Wszystko zależy od kreatywności uczestników konkursu, czyli dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas 1-6 szkoły podstawowej.

Aby wziąć udział w konkursie należy sfotografować gotową pracę i zamieścić jako komentarz do posta na profilu Centrum Historii Zajezdnia. Na zwycięzców czekają nagrody. Konkurs trwa do 16 czerwca.