- Myśmy się nie spieszyli z tym otwarciem, żeby jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo naszych zwiedzających, ale także naszych pracowników - tych wszystkich, którzy do nas przychodzą. Będziemy doskonale gotowi na przyjęcie publiczności - mówi dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Aby zapewnić bezpieczeństwo oglądającym, niektóre z przedmiotów na przykład słuchawki nie będą dostępne, ponieważ ich czyszczenie po każdej osobie nie byłaby możliwa. Cała wystawa będzie zaś co kilka godzin dezynfekowana.

- Będą wpuszczane osoby, które do nas przyjdą w pewnych interwałach czasowych, ale to wszystko, żeby było bezpiecznie, a jednocześnie, żebyśmy mogli znowu razem z Państwem być i przeżywać powojenną historię Wrocławia - dodaje dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Oglądający będą dostawać maseczki i rękawiczki. Dostępne będą także płyny do dezynfekcji. Do kupienia za złotówkę będą jednorazowe słuchawki, jeśli ktoś zdecyduje się na zwiedzanie z przewodnikiem za pomocą aplikacji.

- Nasza wystawa będzie nadążać za historią, bo już w lipcu pojawi się sekcja poświęcona temu, jak Wrocław przeżywał epidemię i kwarantannę. To będzie sekcja pod tytułem: Zamaskowany Wrocław - zdradza dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Mimo tego że Zajezdnia otwiera się na odwiedzających, nie przestaje działać on-line. Wrzucane materiały mogą ulec zmianie, ale z pewnością będą pojawiać się do sierpnia, czyli obchodów 40. Lecia Solidarności.

- Mamy bardzo dobre doświadczenia z działaniami #ZajezdniiOnline. One trafiają do bardzo różnych grup odbiorców, ale wszystkie razem sprawiają, że ten zasięg jest naprawdę duży. Przykładowo, wykłady tematyczne, które robimy, z udziałem ekspertów, trafiają czasem do grona 600-800 osób. To jest liczba nie do pomyślenia, gdyby zorganizować wykład realnie, więc może tego typu elementy będziemy koontunuować w przyszłości - zaznacza dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Wystawa w Centrum Historii Zajezdnia opowiada o losach mieszkańców powojennego Wrocławia.