- Wbrew pozorom w CHZ dzieje się sporo. Oczywiście tęsknimy za zwiedzającymi, bo niestety nie mamy możliwości spotkać się bezpośrednio z publicznością, ale jesteśmy obecni w internecie - mówi Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia.

Na początku czerwca zaplanowane są warsztaty historii mówionej, gdzie prowadzący opowiedzą między innymi o tym, jak utrwalać przeszłość i zostać dobrym badaczem.

- Przed nami czerwcowe wykłady, spotkania i warsztaty, które będą również nawiązywać do tematu 40-lecia „Solidarności". Organizujemy też w internecie wydarzenie Remembrance & Future Forum - opowiada Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia. 

Instytucja cały czas działa online, przygotowując kolejne wystawy dla miłośników historii. Kiedy jednak będzie można udać się bezpośrednio do budynku Centrum Historii Zajezdnia, aby zobaczyć na żywo ekspozycje?

- Dostajemy wiele zapytań, kiedy Centrum Historii Zajezdnia będzie otwarte dla publiczności. My z niecierpliwością czekamy na ten moment, bo bardzo byśmy chcieli się już z państwem spotkać. Póki co jest dopuszczona działalność klasycznych muzeów. Nasza instytucja jest jednak instytucją kultury i jeszcze powinniśmy zaczekać do kolejnego etapu luzowania obostrzeń - tłumaczy dyrektor CHZ.

Centrum Historii Zajezdnia wstrzymuje się, póki co, od otwarcia instytucji również ze względu na to, że wystawy są często interaktywne i wymagają dotykania np. słuchawek czy przycisków. 

- Z tego względu wstrzymujemy się jeszcze z tym otwarciem. Dzisiaj zakładamy, że wrócimy do pełnej działalności w sierpniu tego roku. Mamy nadzieję, że przy okazji 40-lecia „Solidarności" będziemy mogli przyjąć państwa przynajmniej w jakimś zakresie. Jeśli sytuacja będzie temu sprzyjać, to już nieco wcześniej otworzymy nasze wystawy dla zwiedzających - dodaje Marek Mutor.

Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia zapowiada jednak, że nie będzie się spieszył z otwarciem, kierując się bezpieczeństwem zarówno pracowników, jak i wszystkich osób zwiedzających instytucje.