Polinka to jedyna w Polsce kolej gondolowa. Stanowi element komunikacji miejskiej kursując całorocznie nad Odrą, między kampusem Politechniki Wrocławskiej, a Geocentrum przy ulicy Na Grobli.

- Polinka jest zdecydowaną atrakcją turystyczną we Wrocławiu. Przejazd jest krótki, ale w międzyczasie można podziwiać widoki oraz z innego punktu spojrzeć na Odrę i pływające tam statki spacerowe, Most Grunwaldzki czy zabudowę starego Wrocławia. Przez całą trasę możemy zrobić piękne zdjęcia - opowiada Artur Domański, przewodnik po Wrocławiu.

Po przejażdżce Polinką warto wybrać się do zoo, które znajduje się w okolicy.

- Zoo to nie tylko łagodzenie obyczajów, bo przecież kontakt ze zwierzętami to niezwykły relaks, ale to również możliwość spaceru z rodziną, spotkania ze znajomymi czy randki - mówi Joanna Kij z wrocławskiego zoo.

Jedną z ciekawszych atrakcji wrocławskiego zoo jest jedyne w kraju Afrykarium. Powstało zaledwie 5 lat temu zaczynając od 55 gatunków zwierząt. Obecnie jest ich ponad dwa razy więcej.

- W Afrykarium, jak sama nazwa wskazuje, mieszkają zwierzęta pochodzące z Afryki. Są to hipopotamy, krokodyle, manaty, mangusty czy wiewiórki przylądkowe. Oczywiście jest też mnóstwo ryb, około 6 tysięcy osobników, wiec jest co oglądać - dodaje Joanna Kij.

Niecałe 300 metrów od zoo znajduje się zaprojektowana przez Maxa Berga Hala Stulecia. Wcześniej była znana pod nazwą Hala Ludowa.

- Hala Stulecia wraz z zabudowaniami w swojej okolicy czyli Pawilonem Czterech Kopuł, Pergolą oraz Fontanna Multimedialna, która jest niezwykle ważnym elementem zwiedzając Wrocław - wyjaśnia Artur Domański

Wrocławska Fontanna Multimedialna działa wyłącznie w sezonie letnim. Jest największą fontanną w Polsce i jedną z większych w Europie. Pokazom wodnym towarzyszą efekty audiowizualne, które możemy oglądać zarówno w dzień, jak i w nocy.

- Możemy pójść Parkiem Szczytnickim kawałek dalej i zobaczyć osiedle WUWA i Sępolno, które jest kapitalne, aby je poznawać - zachęca przewodnik.

WUWA to jedno z 6 wzorcowych osiedli, jakie powstały na przełomie lat 20 i 30 ubiegłego stulecia.

- Jest to wielki eksperyment, który miał wpływ na rozwój nowoczesnego budownictwa XX wieku - mówi Anna, baristka Wuwa Cafe, które jest jednocześnie infopunktem osiedla.

WUWA zlokalizowana jest między ulicami Wróblewskiego, Dembowskiego, Tramwajową i Kopernika. Osiedle stworzone jest z kompleksu 32 budynków.

- Organizujemy wycieczki z przewodnikiem. Można się przejść trasą osiedla i nabyć u nas w infopunkcie przewodnik oraz mapkę - dodaje Anna.

Wrocław niewątpliwie jest miastem stu mostów, ale nie stanowią one jedynej atrakcji turystycznej. Warto zwiedzić je również alternatywnymi drogami i zobaczyć nietypowe zabytki.