Co z „Solidarnością”?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wydarzenia ostatnich miesięcy spowodowały, że część życia kulturalnego została zawieszona. Pomimo pandemii obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności” się odbędą.

Ze względu na koronawirusa program obchodów 40. rocznicy powstania „Solidarności”, ogłoszony na początku tego roku, uległ modyfikacjom. Część wydarzeń została przeniesiona do internetu, jednak najważniejszy punkt obchodów, czyli wystawa „Zajezdnia strajkuje”, pozostał bez zmian.

Do internetu został przeniesiony natomiast cykl debat „Remembrance and Future Forum”, które odbędą się już w piątek, 5 czerwca.

Od jutra zaczynamy cykl spotkań w ramach „Remembrance and Future Forum”. Jako pierwsza wystąpi Chantal Delsol, francuska filozofka, która zajmuje się myślą europejską. Przybliży nam temat: czy Europa solidarna jest możliwa? W ramach cyklu zaczniemy właśnie od tych kwestii europejskich, a skończymy na całkiem współczesnych kwestiach polskich – mówi Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

W ramach obchodów odbędzie się również „Bieg Solidarności”, który wystartuje z Centrum Historii Zajezdnia 26 sierpnia. 

Z samego rana, o godzinie 8.30 zawodnicy w sztafecie pobiegną do Gdańska, gdzie otrzymają podpisane porozumienie. 1 września, tak jak to historycznie 40 lat temu było, przywiozą je do Wrocławia. To będzie istotny element obchodów i nawiązanie do tradycji – dodaje Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.

Centrum Historii Zajezdnia cały czas również zachęca, aby do instytucji zgłaszali się wszyscy ci, którzy brali udział w wydarzeniach z sierpnia 1980 roku. 

Zapraszamy, aby zgłaszać się do zajezdni. Bardzo byśmy chcieli każdą z tych osób chociaż symbolicznie uhonorować. Jeśli państwo wiedzą, są taką osobą lub ją znają – prosimy o sygnał – zachęca Marek Mutor

Dodatkowo w ramach obchodów MPK Wrocław uczci Tomasza Surowca – kierowcę, który rozpoczął strajk we Wrocławiu, nadając jego imię jednej z sal obecnej zajezdni autobusowej. 

To nasz kierowca Tomasz Surowiec 26 sierpnia o godzinie 5.30 takim właśnie „ogórkiem” rozpoczął strajk, blokując bramę zajezdni – tłumaczy Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Cały program obchodów jest już dostępny na stronie internetowej Centrum Historii Zajezdnia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy