Pierwszego dnia ferii zimowych dolnośląska młodzież spotkała się z przedstawicielami województwa, aby poruszyć problem przemocy w internecie, która na przestrzeni lat stale się rozwija. Wniosek wydaje się być prosty.

- Przede wszystkim chcemy stawiać na edukację. Wydaję się, że to jest najlepsza forma, żebyśmy minimalizowali zagrożenia w internecie. Co ważne, mówimy nie tylko o edukacji najmłodszych, ale także osób starszych. wszyscy powinniśmy się dokształcać w tym aspekcie. Badania pokazują, że to nierzadko dzieci mają większą wiedzę z zakresu internetu i cyfryzacji niż dorośli - mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Podczas spotkania młodzież sama zwróciła uwagę na edukacje osób starszych, dla których wirtualny świat bywa nieodkryta zagadką.

- Sami uczniowie dolnośląskich szkół zwrócili uwagę na spory problem braku świadomości zagrożeń czekających w internecie na osoby starsze. Młodzież doskonale zna niektóre metody czy same zagrożenia, natomiast osoby starsze niezawsze. Nie możemy pominąć tego aspektu - dodaje Grzegorz Macko, wicemarszałek Dolnego Śląska.

Cyberprzemoc wciąż się rozwija. Jak należy z nią walczyć? Młode pokolenie samo zaproponowało sposób, który poprawi ich świadomość poruszania się w tej przestrzeni.

- Młodzież sama zaproponowała, aby część lekcji informatyki dotyczyła edukacji na temat zagrożeń cyberprzestrzeni - dodaje wicemarszałek.

Aby dobrze sobie z nią radzić, warto wiedzieć jakie były jej początki i jaką przybiera postać z biegiem czasu.

- Ta przestępczość zaczęła się od oszustw. Od pazerności obywateli poprzez sprzedaże menia w niższych cenach, ale z biegiem czasu doszło do takich zjawisk jak stalking, z kradzieżą kont bankowych lub podszywaniem się pod cudze tożsamości - podsumowuje insp. Piotr Leciejewski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu.

Internet - bogactwo XXI wieku, jednak źle wykorzystane może sprawić wiele krzywdy.