Czy procesje się odbędą?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Święto Bożego Ciała tradycyjnie wiąże się z uroczystymi procesjami ulicami miasta. Ograniczenia, chociaż już częściowo rozluźnione, wpłyną jednak na przebieg uroczystości.

Pierwsze nasuwające się pytanie brzmi, czy procesje w ogóle się odbędą. Okazuje się, że tak, choć w tym roku przebiegną skromniej. Każda parafia przeprowadzi je stosownie do lokalizacji i liczby wiernych.

Będzie procesja, tylko nie w takiej formie do jakiej przywykliśmy. Po skończonej liturgii Mszy Świętej, będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i przejdziemy po prostu w procesji dookoła kościoła, już bez żadnych ołtarzy – mówi ojciec Rafał Bendkowski, franciszkanin i wikary parafii pod wezwaniem Świętego Karola Boromeusza.

Procesja odbędzie się w naszym jezuickim ogrodzie. Będzie krótka procesja, nie będzie ołtarzy, więc tylko przejdziemy śpiewając eucharystyczne pieśni i zakończymy wszystko uroczystym Te Deum – mówi ojciec Janusz Śliwa, jezuita i proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Klemensa Dworzaka.

Po zakończeniu skróconej procesji księża pobłogosławią wiernych tak, jak to było w latach poprzednich.

Po skończonej procesji jeszcze oddamy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa modląc się tą litanią do Serca Pana Jezusa właśnie. Odśpiewamy Te Deum, udzielimy błogosławieństwa i tak liturgia będzie wyglądać w tym dniu – dodaje o. Bendkowski.

Święto Bożego Ciała zostało wprowadzone w Polsce równo 700 lat temu, w roku 1320, a procesje mocno wrosły w ludową tradycję. Co właściwie oznaczają procesje i samo święto?

To jest uroczystość Ciała i Krwi Pana Jezusa, i tu akcent jest położony na obecność Pana Jezusa między nami w myśl słów „oto ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia Świata”. I właśnie w Najświętszym Sakramencie pozostał Pan Jezus z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia Świata – wyjaśnia teologiczne znaczenie Bożego Ciała o. Śliwa.

Zapraszamy Pana Jezusa do naszej codzienności. Tak już zupełnie obrazowo mówiąc, zapraszamy Pana Jezusa do tych miejsc, gdzie mieszkamy. Jakbyśmy chcieli pokazać naszą dzielnicę, nasze mieszkanie – o znaczeniu procesji opowiada o. Bendkowski.

Podobnie, jak w czasie Wielkanocy, tak i z okazji Bożego Ciała wielu wierzących chce przystąpić do spowiedzi. Tego rodzaju przygotowanie się do święta będzie tym razem zdecydowanie łatwiejsze.

Podczas każdej Mszy Świętej posługujemy spowiedzią. Więc nie ma problemu, cały czas można przychodzić i korzystać z tego sakramentu spowiedzi. Nic specjalnego nie będzie organizowane, ponieważ jesteśmy dostępni na bieżąco – zapewnia o. Rafał Bendkowski.

Choć procesje będą nietypowe, księża zachęcają, aby brać w nich udział, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa i higieny.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy