Koronawirus przez ostatnie tygodnie przysłonił inne globalne problemy takie jak smog. Dolnośląski Alarm Smogowy wykorzystując warunki nauki zdalnej, stworzył internetową platformę edukacyjną „Dobra atmosfera w edukacji online”, która ma uczyć o smogu i kryzysie klimatycznym.

- Pandemia koronawirusa nie zlikwidowała problemu smogu. Wręcz przeciwnie. Przed świętami w dużych miastach takich jak Wrocław, Krakowie i Warszawie mieliśmy wzmożony atak smogu. My pokazujemy narzędzia online. Jeden kalkulator, nad którym pracowaliśmy ostatnie pół roku pokazuje jak poprawić efektywność energetyczną w naszym domu - mówi Krzysztof Smolnicki, Lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Drugi kalkulator z kolei pozwala w łatwy sposób policzyć ile można zarobić, zmieniając oświetlenie w domu na bardziej energooszczędne. Lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego liczy, że platforma pozwoli dobrze wykorzystać czas spędzony w domu.

- Jest to dobra okazja, żeby rozejrzeć się po naszych domach. Około 1/3 zanieczyszczeń powietrza pochodzi właśnie z domów i mieszkań - dodaje Lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Informatycy z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego Politechniki Wrocławskiej pracują nad projektem „ Czy wiesz, czym oddychasz”. Jest on podzielony na dwa modły. Pierwszy z nich skupi się długoterminowym monitorowaniu jakości powietrza. Drugi natomiast ma poszerzać eko-świadomość. 

- Budowa platformy edukacyjnej, która będzie zintegrowana z modułem prognoz, by uczyć się jak te prognozy interpretować - podsumowuje Tymoteusz Sawiński z Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Edukację w zakresie czystego powietrza warto rozpocząć jak najwcześniej.