To kolejna generacja sieci, która będzie w stanie obsłużyć więcej sprzętów w tym samym czasie. Oferuje mniejsze opóźnienia i większą przepustowość, a więc szybszy internet.

- W tym momencie możemy mówić o bardzo wczesnej fazie. Jest to naturalna droga rozwoju tak samo, jak po 3G przyszło 4G, a właściwie LTE, tak po LTE powinno przyjść 5G. W tych badaniach, które były przeprowadzone w wielu krajach, ta sieć 5G nie wykazuje zgubnych skutków dla zdrowia ani kształtu społeczeństwa - mówi Michał Mielnik, redaktor videotesty.pl.

- Do wystartowania sieci 5G potrzebna wciąż jeszcze potrzebna jest sieć 4G. Sieć 5G nie działa w trybie automonicznym, nie będzie też siecią masztową. Wykorzystywana będzie inflastruktura budynków użyteczności publicznej, latarnie lub ławki w parku - dodaje Wacław Kaczorowski, właściciel GSM.BIZ.PL.

Chociaż sieć 5G została uruchomiona w 7 miastach w Polsce, w tym we Wrocławiu, użytkownicy na zmiany będą musieli jeszcze poczekać.

- W dalszej perspektywie te zmiany się pojawią. Będziemy mogli szybciej pobierać gry, filmy lub jakiekolwiek produkty z sieci. Będziemy mogli także, bez większych przeszkód, łączyć się z osobami z drugiego końca świata. Oczywiście można to robić już teraz, ale dzięki sieci 5G będziemy mogli robić to w lepszej jakości - zaznacza Michał Mielnik, redaktor videotesty.pl.

- Będziemy można wykorzystywać więcej danych i szybciej je przesyłać po prostu, więc tak naprawdę czas nam pokaże, jak wykorzystać sieć 5G - dodaje Karol Kubicki, programista.

- Instytucje, które zajmują się ustalaniem protokołów, między innymi analizują również zagrożenia. Dzisiaj takich definicyjnych zagrożeń jeśli chodzi o sieć 5G nie ma - wyjaśnia Wacław Kaczorowski, właściciel GSM.BIZ.PL.

Pobieranie informacji z różnych urządzeń, na przykład pralek lub lodówek pozwoli na dopasowywanie funkcji do naszych preferencji.

- Oczywiście sieć 5G nie jest niczym nowym, jeśli chodzi o postępowanie z danymi. Warto jednak będzie wiedzieć, kto zarządza tymi danymi i w jaki sposób to robi. Po to mamy regulacje, które pojawiły się w Unii Europejskiej parę lat temu. Sieć 5G raczej nie będzie rewolucją na tym polu, choć te dane będą pobierane z większej liczby źródeł, więc po prostu powstanie więcej regulacji prawnych i więcej miejsc, w których będziemy musieli uważać na swoje dane - tłumaczy Michał Mielnik, redaktor videotesty.pl.

Docelowo sieć 5G ma zastąpić powszechną teraz sieć LTE. Wciąż prowadzone są badania dotyczące najnowszej generacji.