Czym są łąki kwietne?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Łąki kwietne to alternatywa dla koszenia traw, a także oszczędność czasu i pieniędzy. Mieszkańcy mogą cieszyć oczy przeróżnymi rodzajami kwiatów, owady czerpać z ich zasobów, a środowisko korzystać z tego, że rośliny zatrzymują wodę w glebie.

Powstawanie łąk kwietnych związane jest ze zmianą miejskiej polityki dotyczącej zieleni. Oprócz rzadszego, przemyślanego koszenia traw, w miejscach, gdzie to możliwe, tereny zielone zagospodarowywane są pod łąki kwietne, które wyróżnia różnorodność kolorów i rodzajów kwiatów.

Zmieniliśmy politykę koszenia terenów zielonych w mieście. Około 30 % tych terenów pozostawiamy jako łąki kwietne. Efekty widzimy już w tym sezonie. Od dwóch lat utrzymujemy taki standard i tak naprawdę Wrocław łąką kwietną stoi. Pojawiły się stokrotki, koniczyny, maki, chabry, czyli wszystko to, co cieszy nasze oko – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

– Wybieramy ją, bo na łąkach kwietnych są jednak trochę inne gatunki niż na tak zwanych miejskich murawach, dlatego że w mieszankach łąk kwietnych często występują nasiona roślin ozdobnych, nie z naszej strefy klimatycznej – dodaje Aleksandra Zienkiewicz z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Taka roślinność jest większa, dłużej trzyma wilgoć, a jej system korzeniowy jest bardziej rozbudowany. Stanowi także pokarm dla owadów zapylających. 

Po wnikliwszym spojrzeniu można poznać, gdzie jest wysiana łąka, bo ona jest wyższa niż okoliczny trawnik. Jest na niej więcej gatunków roślin kwitnących, więc da się to poznać. Natomiast w wielu miejscach mamy też tabliczki informujące o tym, że tu rośnie łąka i nie kosimy – wyjaśnia Aleksandra Zienkiewicz z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

W tym roku wysiano między innymi rośliny przy placu Strzegomskim. Inne łąki znajdują się na przykład na Brochowie i Maślicach. Wyróżnia się natomiast łąka przy placu Społecznym przy ulicy Walońskiej. 

– Tam właśnie bardzo mocno widać, że to łąka wysiewana specjalnie, dlatego że mieliśmy na przykład dziki ślaz albo pomarańczowe maki, których u nas naturalnie w Polsce znaleźć nie można, natomiast w takiej mieszance się znalazły te rośliny – wyjaśnia Aleksandra Zienkiewicz z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Łąki kwietne zapobiegają efektowi miejskiej wyspy ciepła, a zamiast betonu oferują kolorowe kwiaty.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy