W ramach Festiwalu zaplanowano konkurs na recenzję filmową przeznaczony dla uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Przyjmowanie zgłoszeń zostało już zakończone, a rozstrzygnięcie nastąpi podczas wydarzenia.

Co jeszcze czeka na uczestników? Dolnośląski Festiwal Młodego Widza ma dwa główne założenia. Chodzi w nim przede wszystkim o edukację młodzieży w dziedzinie filmu, ale też o budowanie poczucia wspólnoty regionalnej i dumy ze swojego miejsca zamieszkania. W Festiwalu uczestniczy młodzież z sześciu szkół ponadpodstawowych z powiatu wałbrzyskiego: I, II, III i IV Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze i Publiczne Gimnazjum im. Krzysztofa Kieślowskiego w Mieroszowie. W ramach całego cyklu warsztatowego odbywają się spotkania edukacyjne, projekcje filmów autorstwa młodych twórców, wywodzących się z Dolnego Śląska, warsztaty krytyki filmowej, a w ramach doskonalenia umiejętności analizy i oceny filmu, uczestnicy festiwalu wybierają – posiłkując się rozmową – najciekawszą swoim zdaniem propozycję.

Młodzież biorąca udział w imprezie spotka się ze wspaniałymi prowadzącymi, w tym samym czasie funkcjonować będzie po kilku grup warsztatowych. Wszystkie rozmowy o filmach poprowadzi Lech Moliński – programer i kierownik Kinoteatru Zdrowie Sokołowsko, wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych: w Świdnicy i Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM. Warsztat podstaw krytyki filmowej poprowadzi dla części uczestników dr Dawid Junke, filmoznawca z Instytutu Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, ekspert w zakresie popkultury; a dla reszty dr Piotr Pławuszewski, filmoznawca z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, ekspert od filmu dokumentalnego, autor książki „Po swojemu. Kino Władysława Ślesickiego”. Ponadto trójka świetnych prowadzących zajmie się warsztatami realizacji filmowej, wszyscy są związani na stałe z Dolnym Śląskiem. Będą to: Jakub Gryzowski – lider Klubu Realizatorów Filmowych, który działa przy Ośrodku Działań Artystycznych „Firlej”, członek amatorskiej grupy filmowej „Hafciarka”; Marcin Pławnicki – realizator filmów sportowych, reklamowych, współpracownik firm producenckich Centrala Film i Media Brigade, a także Artur Pilarczyk – reżyser i scenarzysta filmowy, autor pełnometrażowego filmu „Teraz i zawsze”, aktualnie uczy się w Szkole Wajdy.

Na pierwszą edycję Dolnośląskiego Festiwalu Młodego Widza zapraszają Europejska Fundacja Edukacji Audiowizualnej Disce i Sokołowsko Labor