Domki dla jerzyków

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jerzyki to ptaki bardzo ważne dla środowiska takich miast jak Wrocław. Właśnie dlatego Zarząd Zasobu Komunalnego zamontuje 78 domków, w którym będą mogły zamieszkać właśnie te ptaki.

Są to ptaki ciągle w locie, ciągle w ruchu. Pod tym względem biją wiele różnych rekordów. Niektórzy twierdzą, że młode ptaki, zanim osiągną tożsamość płciową, czyli około 3 lat, potrafią ten czas w 99% spędzić w powietrzu – mówi dr Tomasz Piasecki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. 

Mimo że większość życia jeżyki spędzają w powietrzu, potrzebują miejsca na ziemi, aby założyć gniazdo i złożyć jaja. 

Te ptaki praktycznie wszystko robią w powietrzu, ale na pewno nie rozmnażają się w powietrzu. Do sukcesu lęgowego potrzebują jakiegoś miejsca – mówi dr Tomasz Piasecki. 

Zarząd Zasobu Komunalnego do końca stycznia zamontuje 78 domków na 8 odnowionych kamienicach. Część tych domków pojawi się na kamienicach przy ulicy Wyszyńskiego, pozostała część będzie zamontowana przy ul. Biskupa Tomasza I  – mówi Tomasz Jankowski z Zarządu Zasobu Komunalnego. 

Jerzyki w naturalnym środowisku znajdują sobie miejsce do odpoczynku w ubytkach skalnych. W miastach upodobały sobie szczeliny w fasadach budynków. 

Te domki to tak zwane domki rekompensacyjne dla jerzyków, ponieważ te ptaki przed remontami bytowały w tych kamienicach – natrafiono na ślady ich obecności. Po zakończonych pracach, odtwarzamy warunki dla tych ptaków – mówi Tomasz Jankowski.  

Jerzyki, oprócz tego, że cieszą oko wyglądem i ucho swoim śpiewem, są też bardzo pożyteczne i pomagają w walce z uciążliwymi owadami. 

Człowiek ma z tego duże profity, ponieważ są to ptaki owadożerne, więc na nie polują – również na komary – mówi dr Tomasz Piasecki. 

Zagwarantowanie miejsca do życia jerzykom to obowiązek nie tylko prawny, ale także moralny.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy