Duża inwestycja MPWiK Wrocław

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Inwestycja, która poprawi bezpieczeństwo Wrocławia jeśli chodzi o retencję ścieków. Pracę trwają blisko pół roku. Za moimi plecami powstaną cztery zbiorniki, które pomieszczą blisko 60 tysięcy sześciennych ścieków.

System będzie służył do wyłapywania deszczówki i jej odpowiedniego oczyszczania, tak aby woda opadowa wraz z zanieczyszczeniami z ulicy, nie przepełniała oczyszczalni ścieków, a co za tym idzie nie wpadała do Odry. To największa inwestycja MPWiK w ostatnich latach. W Polsce większe zbiorniki retencyjne ma tylko Warszawa.

Zakończenie jest planowane do końca 2021, czyli trochę ponad rok. W tej chwili inwestycja idzie zgodnie z harmonogramem i mam nadzieję, że nic Nam nie przeszkodzi zrealizować jej do końca z harmonogramem. To jest system czterech zbiorników retencyjnych, który będzie służył do przechwytywania wody deszczowej z deszczów nawalnych, które kilka razy w roku co najmniej padają we Wrocławiu – mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław S.A.

Przede wszystkim zwiększy nasze bezpieczeństwo jeśli chodzi o odprowadzanie ścieków, czyli to, co my wszyscy na co dzień we Wrocławiu produkujemy. Przypomnę, że to jest prawie 130 tysięcy metrów sześciennych ścieków na dobę – tyle produkują wrocławianie. To będzie w tej chwili, dzięki tym zbiornikom, tu gromadzone, retencjonowane, a następnie w sposób bezpieczny na Janówek kolektorem przesyłane do naszej oczyszczalni ścieków – dodaje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Każdy z czterech zbiorników, które powstają w Porcie Południowym będzie w stanie pomieścić 15 tysięcy metrów sześciennych wody. Do ich budowy wykorzystane zostana najnowsze technologie, między innymi technika wykonania ścian zbiorników żelbetowych.

Zbiorniki żelbetowe, z racji swoich gabarytów to znaczy średnica 46 metrów wewnątrz zbiornika i wysokość 11 metrów, wymusiły na nas zastosowanie technologii sprężania betonu. W takim jednym zbiorniku po przeliczeniu wytrzymałości zastosujemy 3,5 kilometra kabli sprężających – wyjaśnia Grzegorz Król, wykonawca, prezes zarządu Inżynieria Rzeszów S.A.

Zbiorniki będą przykryte bardzo cienką lekką kopułą aluminiową. Bardzo precyzyjnie zaprojektowaną, ponieważ ta kopuła musi wytrzymać opady śniegu, które należy przewidywać, że jeszcze u nas najprawdopodobniej będą występować co którąś zimę. Musi być odporna na wiatr, a jednocześnie lekka – zaznacza Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław S.A.

Inwestycja to koszt blisko 160 milionów złotych netto. Część pieniędzy pochodzi z dofinansowań unijnych. Projekt wpisuje się w miejską politykę ochrony środowiska. Obecnie największym wyzwaniem dla większych miast jest właśnie zagospodarowanie wód opadowych.

MPWiK już jakiś czas temu poradziło sobie z wyzwaniem pod tytułem zaopatrzenie wody. Również odbiór ścieków mamy w 99 procentach. Wrocław jest skanalizowany, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców. 99 procent mieszkańców ma dostęp do kanalizacji zbiorczej, natomiast zostaje przed nami ciągle wyzwanie duże, czyli zmiany klimatu i duże opady – dodaje Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław S.A.

Na pamiątkę zakopany został kamień węgielny z mapami inwestycji.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy