Dziś kobiety postrzegane są na równi z męźczyznami. Wiele z nich prowadzi własne biznesy. Znika przekonanie, że miejsce dla kobiet jest przede wszystkim w kuchni.

- Szef może być szefem i kobieta też może być szefem. Chyba tak bym do tego podeszła. Trochę tak jak kobieta to kucharz i męźczyzna to kucharz - mówi Tamara Wojtysiak, właścicielka restauracji "W kontakcie".

Coraz więcej sektorów, w których do tej pory dominowali męźczyźni, dostępnych jest również dla kobiet. Przykładem może być zawód someliera.

- Dominajca męźczyzn jest widoczna, przynajmniej u nas w Polsce. Na rynku zagranicznym jest to dosyć wyrównane. Zarówno kobiety, jak i męźczyźni pracują jako somelierzy - tłumaczy Anna Chajutin, współzałożycielka projektu "Non Lo So By Winoteka".

Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie 8 marca. Z tej okazji męźczyźni najczęścniej wręczają kwiaty i składają życzenia przedstawicielkom płci pięknej.

- Życzę Paniom, żeby ten 8 marca był przez cały rok. Żeby przez ten czas wszyscy panowie byli dla pań mili, życzliwi, składali im życzenia i przynosili im kwiaty - mówi Starosta Powiatu Wrocławskiego, Roman Potocki.

- Zdrowia, wolnego czasu dla rodziny i czasu na wypoczynek - dodaje Stanisław Hryniewicz, Radny Powiatu Wrocławskiego.

- Przede wszystkim tego, żeby zawsze były szanowane, kochane i lubiane - życzy Wojciech Wróbel, konsul honorowy Gruzji we Wrocławiu.

A czego kobiety życzą kobietom?

- Myślę, że mówienia o swoich marzeniach. To jest bardzo ważne. Ostatnio to gdzieś usłyszałam, że trzeba mówić o swoich marzeniach, bo wtedy pomagamy im w spełnianiu się - mówi Tamara Wojtysiak, właścicielka restauracji "W kontakcie".

- Żebyśmy nie przejmowały się czy miejsce kobiet jest w kuchni, żebyśmy nie podchodziły do tego stereotypowo, czyli jak pokazać całemu światu, że my się nadajemy do pracy w gastronomii. Tylko twardo iść w to, co kochamy i co sobie postanowiliśmy - dodaje Anna Chajutin, współzałożycielka projektu "Non Lo So By Winoteka".

Wszystkim paniom pozostaje życzyć przede wszystkim dobrego samopoczucia, nie tylko w dniu ich święta.