- 2. Mila dla Nila jest to przejście, takie symboliczne spod mostu do hali sportowej - mówi Ryszard Wychudzki, sołtys Łan.

W 2012 roku został oddany do użytku Most wschodniej obwodnicy Wrocławska który został nazwany imieniem generała Nila. Most łączy gminy Siechnice i Czernice.

Gmina Czernica: Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łanach

- W porozumieniu z gminami Zarząd Województwa Dolnośląskiego nadał imię im. Generała Augusta Emila Fieldorfa, przydomek Nila. Jest to patron naszego mostu, bohater narodowy i dwa lata temu taka przyszła myśl, żeby upamiętnić tą nazwę i generała - dodaje Ryszard Wychudzki, sołtys Łan.

- Myślę, że tak, jak żołnierze ze słowami Bóg, honor, ojczyzna musimy przekazywać tę historię dalej młodzieży, dzieciom i naszym bliskim - podkreśla Małgorzata Calińska-Mayer, radna sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

- Mogą być podziały pomiędzy gminami, ale w sposób naturalny, jak rzeka odra i tam trzeba budować mosty, ale najważniejsze, żebyśmy my jako naród nie dawali się podzielić - mówi Włodzimierz Chlebosz, wójt gminy Czernica.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łanach

Uczestnicy uczcili spacerem postać żołnierza wyklętego generała Nila.

- Dzięki pamięci o naszych bohaterach możemy zachować tożsamość i śmiało patrzeć w przyszłość, a sztandar jest niezwykłą pamiątką powstał jeszcze podczas II wojny światowej, był znakiem bojowym konspiratorów z Armii Krajowej - podkreśla Piotr Galik, GPH SEMPER FIDELIS.

- Jeździmy na co dzień na motorach i uznaliśmy, że w ten sposób będziemy świętować ten ważny dzień, może nie na takich koniach naturalnych, lecz mechanicznych - mówi Piotr, uczestnik wydarzenia.

- To jest to, trzeba wspominać tych ludzi dobrych, którzy odeszli. Jeszcze sztandar był oryginalny, aż mi poleciała łza - dodaje Jan, uczestnik wydarzenia.

Obchody narodowego dnia pamięci żołnierzy wyklętych zakończyły się koncertem dzieci ze szkoły w Łanach.