- Pierwszą lekturą było „Quo vadis”, co mnie bardzo ucieszyło, gdyż liczyłam na tę lekturę właśnie, a jeżeli chodzi o rozprawkę to był temat o tym, czy czytanie książek daje nam jakieś korzyści i czy dzięki temu będziemy mądrzejsi, więc też się ucieszyłam, bo tez bardzo prosty temat do napisania - mówi Zofia Kozłowska, ósmoklasistka z SP nr 29 we Wrocławiu.

- Cała sztuka polegała dzisiaj na tym, żeby nie tylko użyć swojej wiedzy, sięgnąć po swoje umiejętności, ale opanować nerwy. Jak poznamy wyniki, to okaże się ilu uczniom się to udało - dodaje Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty.

Nowa sytuacja związana z wprowadzonym reżimem sanitarnym mogła powodować dodatkowe emocje, jednak to sam egzamin był najbardziej stresujący.

- Zawsze się boją. Tutaj mieli trochę więcej czasu na naukę. Mieli możliwość skorzystania z konsultacji, lekcje on-line też się odbywały, także sam proces przygotowania do egzaminu, myślę, że przebieg pomyślnie - dodaje Marek Semplik, dyrektor SP nr 29 we Wrocławiu.

Bardzo się stresowałam na początku, ale jak już weszłam na salę, usiadłam, dali mi arkusz, to się odstresowałam. Starałam się pisać z głowy, tyle, ile wiem, na spokojnie bez stresu, żeby było dobrze. Skończyłam pół godziny przed czasem. Tak to sobie rozplanowałam, że akurat zdążyłam napisać rozprawkę i też spokojnie ją sobie sprawdzić - zaznacza Zofia Kozłowska, ósmoklasistka z SP nr 29 we Wrocławiu.

Egzaminy ósmoklasistów są brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Aż 50% punktów pochodzi z tego testu. Egzamin podsumowuje także wiedzę zdobytą przez osiem lat nauki. Uczniowie piszą testy z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

- Albowiem aż po rok 2022 będzie się on składał z tych trzech przedmiotów, a później już szkoły podstawowe będzie kończył rocznik,, który przeszedł całą podstawę nowej ośmioletniej szkoły podstawowej dojdzie jeden egzamin z puli historia bądź któryś z przedmiotów przyrodniczych: fizyka, chemia, biologia, geografia - wyjaśnia Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty. 

Wyników można spodziewać się do końca lipca.