Ekologiczne opakowania z PWr

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ekologia to temat cały czas aktualny, który niezmiennie zasługuje na uwagę. W tej dziedzinie odnalazła się także Politechnika Wrocławska, tworząc biodegradowalne opakowania na żywność.

W ramach projektu Bio Food Pack naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad wytworzeniem materiału na opakowania z tworzyw odnawialnych, który będzie wydłużać czas przydatności do spożycia poszczególnych produktów. W projekcie udział biorą także naukowcy z Portugalii i Cypru.  

Naszym zadaniem jest wykonanie materiału kompozytowego, który następnie przekazujemy na testy do Portugalii, gdzie materiał opakowaniowy poddawany jest impulsom elektrycznym, które mają za zadanie przedłużyć zdolność do przechowywania produktu żywnościowego – mówi dr Karol Leluk z Politechniki Wrocławskiej. 

Materiały foliowe, bo właśnie w tych specjalizują się naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, przed wysłaniem do zagranicznych partnerów są dokładnie testowane, szczególnie pod względem zrywalności.  

Testy te robione są na Cyprze, gdzie w nasze folie opakowywane są kanapki, które pracownicy przechowują przez określony czas i spożywają. Następnie pobierane zostają próbki płynów ustrojowych tychże pracowników i badane pod kątem substancji niebezpiecznych, które teoretycznie mogłyby wyemigrować z materiału opkowaniowego, a które są niepożądane – mówi dr Karol Leluk z Politechniki Wrocławskiej.  

Największa zaleta takiej folii to biodegradowalność i czas wytwarzania, ponieważ 1 m bieżący foliowego rękawa powstaje w ciągu niecałych dwóch minut.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy