Ferie zimowe. Jak zaplanować czas dla dzieci?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ze względu na pandemię w tym roku ferie zimowe w całym kraju rozpoczęły się w tym samym terminie. Rząd zniósł także zakaz przemieszczania się bez opiekuna lub rodzica dla dzieci i młodzieży. Oznacza to, że będą mogły one samodzielnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Wyjazdy na ferie w tym roku są niemożliwe, ale nie oznacza to, że przerwa zimowa to stracony czas. Jak podkreślają pedagodzy dla dzieci i młodzieży to moment, żeby odpocząć od nauki. To także okazja, żeby spotkać się z rówieśnikami, nawet jeśli mają to być spotkania online. Takie również mogą przynieść korzyści.

Ja bym tutaj rzeczywiście te dzieci troszkę od tej szkoły odsunęła. To jest jednak ich odpoczynek. Niech w tym czasie nie uczą się tego, co ktoś im zaplanował, tylko uczą się przez zabawę bardziej – mówi dr Agnieszka Zembrzuska, dyr. programowy kierunku pedagogika szkolna i wczesnoszkolna w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

Ja wiem, że wielu rodziców ma taki dystans do spędzania czasu w sieci przez ich dzieci. Natomiast myślę, że jeżeli będą umawiać się wspólnie, łączyć w grupy, a nawet przygotowywać strategię w grach, to też jest to dla nich rozwijające i ciekawe – dodaje Paulina Hawrylewicz-Kowalska, pedagog, Dolnośląska Szkoła Wyższa.

Pedagodzy podkreślają, że rodzice nie powinni starać się zagospodarować dziecku czasu co do minuty i dać pewną swobodę, a nawet możliwość ponudzenia się. W ramach spędzania czasu razem warto postawić na gry planszowe lub spacery.

– Nawet takie jednodniowe wypady za miasto. Nawet przy takiej pogodzie, jaka jest teraz, nie jest możwe rewelacyjnie, ale spacerować można. Polecam spacery właśnie. To jest jedna opcja, a druga to zwiedzanie takich zakątków, w których jeszcze te dzieci nie były z rodzicami – zaznacza dr Agnieszka Zembrzuska, dyr. programowy kierunku pedagogika szkolna i wczesnoszkolna w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

– U mnie w moim domu – mam 9-letniego syna – sprawdzają się takie gry, gdzie moje dziecko może budować różnego rodzaju rzeczy. Ostatnio u nas są modne kulki magnetycznei takie gry, gdzie można tymi kulkami operować w dowolny sposób. Możemy robić to wspólnie. Wtedy wspólnie spędzamy czas, ale z drugiej strony, kiedy ja pracuję i nie mogę poświęcić mu czasu, to on może pobawić się sam – podkreśla Paulina Hawrylewicz-Kowalska, pedagog, Dolnośląska Szkoła Wyższa.

W czasie ferii organizowane są także stacjonarne półkolonie lub różnego rodzaju zajęcia online. Instytucje miejskie jakie jak Hala Stulecia lub Hydropolis przygotowały swoją ofertę edukacyjną dla dzieci.

– Kto się zapisze, w tym i w następnym tygodniu, odbędzie niesamowitą przygodę z wodą. Będzie mógł wcielić się w rolę naukowca, poznać prawa fizyki, które towarzyszą nam od zawsze. Będzie mógł eksplorować kosmos i dowiedzieć się, gdzie woda jest pod postacią woda, a gdzie lodu – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Zajęcia to jedno, ale dzieci są spragnione kontaktu z rówieśnikami. Zniesienie zakazu przemieszczania się bez rodzica daje także możliwość swobodnego wyjścia z domu i chociażby spaceru z przyjaciółmi. Warto dobrze wykorzystać przerwę zimową, znajdując dla dziecka złoty środek między zabawą i nauką.

Zobacz również

W 2017 roku struktura polskiego szkolnictwa przeszła gruntowną przemianę. Zniknęły gimnazja. Ta szybka zmiana wygenerowała jednocześnie wiele problemów. Jednym z nich jest to, że w szkołach podstawowych, których budynki pozostały niezmienione, większa liczba uczniów po prostu się nie mieści.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy