Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na środki ochronne to także więcej odpadów. Niestety, zużyte maseczki i rękawiczki dość często lądują na ulicy.

Gdzie wyrzucać zużyte rękawiczki i maseczki jednorazowe?

Nie wszyscy mieszkańcy Wrocławia wiedzą, gdzie należy wyrzucać rękawiczki i maseczki. Część osób wybiera kontenery na odpady plastikowe, a część zwyczajne kosze na śmieci. Co będzie lepszym wyborem?

- Rękawiczki, jak i maseczki, które chronią nas przed koronawirusem należy po ich zużyciu wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane, ewentualnie do koszy ulicznych - wyjaśnia Dorota Witkowska, rzecznik prasowy spółki Ekosystem.

Ograniczenie ilości odpadów jest trudne, ponieważ tego rodzaju środki są najczęściej jednokrotnego użytku. - Nie należy ich wielokrotnie używać, chyba że wiemy od producenta, że do takiego używania się one nadają. Generalnie zasada jest taka: po zdjęciu rękawiczek wyrzucamy je do kosza - przestrzega Witkowska.

Maseczki i rękawiczki wyrzucone na ulicę są groźne

Nie brak niestety przypadków wyrzucania rękawiczek na ulicę. Tego rodzaju zachowanie to nie tylko zanieczyszczenie środowiska, ale przede wszystkim niepotrzebne zwiększanie ryzyka zarażenia.

- Nie pozwólmy, aby tego rodzaju odpady fruwały po najbliższej okolicy. Już w tej chwili widzimy, że jest to duży problem dla środowiska, gdyż większość z nas stara się wyrzucać do pojemnika, ale nie zwracamy uwagi na to, że często te kosze są przepełnione - wyjaśnia problem rzecznik.

Widzisz śmietnik pełen rękawiczek i maseczek? Dzwoń!

Aby nie dopuścić do zanieczyszczenia okolicy zużytymi rękawiczkami, można kontaktować się ze służbami dbającymi o czystość miasta.

- Widzimy przepełniony kosz, to zwróćmy uwagę, czy to właścicielowi sklepu koło którego ten kosz stoi, czy to zarządcy nieruchomości. A jeśli to są kosze nasze, kosze miejskie, to proszę się z nami kontaktować, a my zadbamy aby te kosze były jak najszybciej opróżnione - apeluje i radzi Witkowska.

Epidemia przynosi nie tylko zagrożenie życia i straty w gospodarce. Jeśli mieszkańcy nie zadbają o rozsądne pozbywanie się zużytych środków ochronnych, kolejną szkodą wywołaną epidemią będzie nadmiar śmieci.

CZYTAJ TAKŻE: