Gry planszowe lub karciane, zwane też powszechnie „planszówkami”, były kiedyś uważane za rozrywkę dla dzieci. Obecnie ta forma spędzania czasu może być interesująca dla każdego.

- Te gry planszowe są projektowane z myślą o takich poważnych graczach, to nie jest tylko rozrywka dla dzieci. Projektanci gier robią też tytuł rozbudowane o różnej tematyce, która może trafić do szerszego grona odbiorców - mówi Przemysław Bielat, właściciel sklepu Mag Planszowy.

Rodzaje gier planszowych

Na rynku dostępnych jest wiele różnych gier planszowych. Ze względu na podobieństwo zasad i sposobu rozgrywki, wyróżnia się kilka ich rodzajów.

- Gry kooperacyjne, w których gracze nie rywalizują bezpośrednio ze sobą, tylko walczą z mechanizmami rozgrywki jako drużyna. Mamy gry strategiczne, na przykład wojenne. Gry ekonomiczne, gdzie liczy się gromadzenie surowców i wydawanie ich - wyjaśnia różnice między rodzajami gier Bielat.

Polscy twórcy także mają swój wkład w rozwój gier planszowych. - Robinson Crusoe: Przygoda Na Przeklętej Wyspie to gra, którą jak najbardziej można kojarzyć z książką. Gracze wcielają się z rozbitków, którzy znaleźli się na bezludnej wyspie. Możemy rozegrać różne scenariusze - prezentuje Bielat.

Granie za darmo, czyli wieczorek planszówkowy we Wrocławiu

Każdy, kto chce przetestować kilka gier, może odwiedzić miejsca, które oferują darmowe granie.

- Postanowiliśmy zorganizować coś w poniedziałki, kiedy niewiele dzieje się na mieście, jest mało wydarzeń tematycznych. A że bardzo lubimy planszówki i uważamy, że jest to fajny sposób spędzania czasu, postanowiliśmy zorganizować u nas w kawiarni wieczorki planszówkowe - opowiada Agnieszka Gurgul, właścicielka kawiarni Kot Cafe.

Pomysł na tak zwane wieczory planszówkowe narodził się ubiegłej jesieni i cieszył się sporym zainteresowaniem. Organizatorzy liczą, że wiosną będzie podobnie.

- Zaczęliśmy te eventy jesienią, ponieważ właśnie jesienią są długie wieczory, w poniedziałki też nie ma czasami co robić. Więc postanowiliśmy spróbować takich planszówek i okazało się to fajnym pomysłem. Przez całą jesień i zimę mieliśmy tutaj bardzo dużo osób, które grały. Kontynuujemy zatem tą inicjatywę i w tym roku - wyjaśnia Gurgul.

Gry planszowe to rozrywka, która łączy

Oprócz rozwoju intelektualnego wspólne granie ma także aspekt integracyjny. 

- Obecnie wracamy do gier planszowych, ponieważ pozwalają one integrować się z ludźmi, pozwalają spędzić czas ze znajomymi, wtedy poznajemy też siebie nawzajem. W obecnych czasach, kiedy spędzamy czau przed komputerem, laptopem czy smartfonem mamy bardzo mało możliwości takiego kontaktu twarzą w twarz z naszymi znajomymi. I planszówki to jest, wydaje mi się, bardzo fajna opcja, żeby spędzić czas ze swoimi znajomymi i lepiej się poznać - przekonuje Gurgul.

Mieszkające w kawiarni koty potrafią urozmaicić rozgrywkę. - Zdarza się, że zabierają karty czy ganiają za kostkami do gry, także trzeba się z tym liczyć, że granie może być utrudnione. Ale też pilnują, czy wszystko przebiega zgodnie z zasadami gier - żartuje Gurgul.

Wieczór spędzony przy stole z grami może być ciekawą alternatywą zarówno dla rodzin, jak i grupy znajomych.