- Kwestie smogowe to duży problem. Jest szereg programów w gospodarce, które mają go rozwiązać. To m.in program Czyste Powietrze - mówi Wiceprezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Bartłomiej Wiązowski.

Czyste powietrze to program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Skupia się na wymianie starych pieców i kotłów oraz termomodernizacji budynków. Dolnoślązacy, którzy skorzystają z programu mogą liczyć na dofinansowanie. Dodatkowo kwota, wypłacona mieszkańcom w ramach projektu Czyste Powietrze, może sięgać nawet 100 milionów złotych.

- Beneficjent będzie mógł od teraz również składać wniosek załączając tzw. oświadczenia. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu nie będzie musiał być już urzędem skarbowym, który weryfikuje i sprawdza finanse. To zadanie od teraz należy do beneficjenta, który oświadczy ile zarabia i jaki posiada dom - dodaje Bartłomiej Wiązowski.

Program Czyste Powietrze to jeden z wielu, który ma poprawić sytuacje związana ze smogiem we Wrocławiu. Kwestia zanieczyszczenia powietrza przez tzw. węglowe kopciuchy jest jednak traktowana priorytetowo.

- Zagrożenia jakim jest smog nie da się zlikwidować w dwa lata. Postawiliśmy sobie 10 lat jeśli chodzi o realizacje programu Czyste Powietrze. W tym czasie zamierzamy ten problem zminimalizować. Przeprowadzamy szereg różnych zadań, żeby za 10 lat powiedzieć sobie, że oddychamy czystym powietrzem - tłumaczy Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Około 2 tys. wymian pieców - tyle udało się już zrealizować w ramach programu Czyste Powietrze, które ma pomóc ochronić środowisko i zniwelować problem smogu w mieście.