- Odpowiedzieliśmy na apel władz województwa, który był do nas skierowany. Przekazaliśmy temat naszym radnym, a oni tylko przyklasnęli na pomysł przekazania pieniędzy na rzecz szpitali - mówi Marcin Golański, sekretarz gminy Czernica.

- Początkowo chcieliśmy zakupić sprzęt - respirator, maseczki, ale byłoby to trudne zadanie w obecnej sytuacji. Rada Gminy Kobierzyce przeznaczyła 50 tysięcy złotych na walkę z koronawirusem. Pieniądze te trafią do Marszałka Województwa, a on wykorzysta je na to, co jest potrzebne szpitalowi - dodaje Ryszard Pacholik, Wójt Gminy Kobierzyce. 

- Władze województwa same wiedzą najlepiej, czego najbardziej brakuje. Zachorowań przybywa, stąd prosta reakcja pomocy z naszej strony - komentuje sekretarz. 

- Wiemy, jaka jest sytuacja. Pomoc jest potrzebna wszędzie - podsumowuje wójt Kobierzyc.

- Na pewno część tych środków zostanie przekazana na odzież ochronną, której cały czas brakuje. Na razie respiratorów mamy pod dostatkiem, ale tutaj także wiemy, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. W razie potrzeby jesteśmy przygotowani, że część tych pieniędzy samorządowych trzeba będzie przeznaczyć na aparaturę. Najbardziej potrzebujemy masek HEPA - zdradza Ula Małecka, rzecznik prasowy Woj. Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego. 

Oprócz pomocy finansowej, której w odpowiedzi na apel władz województwa udzielą samorządy, stworzono także dolnośląski pakiet wsparcia dla ochrony zdrowia. 

- To 40 milionów złotych, które przekażemy szpitalom, walczącym z epidemią na pierwszej linii frontu. To środki unijne, które pozostają do użytku samorządu województwa oraz środki z budżetu województwa. W ramach natychmiastowych działań sprowadziliśmy sprzęt z Chin. Kombinezony, maski, gogle, przyłbice o wartości 1,5 miliona złotych zostaną przekazane szpitalom - kończy Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego. 

Pieniądze z samorządów mają trafić do władz województwa jeszcze w tym tygodniu.