Od stycznia tego roku wprowadzono e-recepty, które mają ułatwić życie pacjentom. Mogą okazać się szczególnie istotne w czasie pandemii koronawirusa. Lekarz może wystawić taką receptę bez konieczności wizyty.

- Niektóre przychodnie umożliwiły coś takiego, że można wysłać maila na skrzynkę danej przychodni i jeśli to jest lek stały, przyjmowany przewlekle, to lekarz wystawia e-receptę poprzez odpowiedni portal - mówi dr Katarzyna Chodała, lekarz i specjalista chorób wewnętrznych.

Pacjent po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta, dostaje wiadomość mailową lub SMS z pinem, za pomocą którego może zrealizować receptę. Co ważne, leki może wykupić ktoś bliski - musi znać podany pin oraz pesel pacjenta. Jakie leki mogą zostać przepisane?

- Wszelkie leki, które pacjent przyjmuje przewlekle. Jeśli to jest kontunuacja leczenia na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze - tego typu leki. W obecnej sytuacji dopuszczone jest także wypisywanie antybiotyków, ponieważ po poradzie jesteśmy w stanie powiedzieć, że pacjent ma anginę ropną - dodaje dr Katarzyna Chodała, lekarz i specjalista chorób wewnętrznych.

Obecnie wizyty w przychodniach zastąpiły teleporady, które można uzyskać od lekarza. Badanie lekarskie wykonywane jest zdalnie, uzupełnieniem mogą być wysyłane przez pacjenta zdjęcia na przykład wysypki.

- Do usza już nie zajrzymy tak wirtualnie, to jest oczywiste, natomiast są takie rzeczy, które jesteśmy w stanie zrobić przez taką poradę - zaznacza dr Katarzyna Chodała, lekarz i specjalista chorób wewnętrznych.

Leki mogą być wypisywane, tak jak do tej pory, na trzy lub cztery miesiące. Więcej informacji na stronie pacjent.gov.pl.