Jak pomóc swojemu dziecku?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Coraz więcej psychologów martwi się o zdrowie mentalne dzieci. Szacuje się, że nawet 20% z nich może cierpieć na zaburzenia psychiczne. Skąd biorą się te problemy?

– Świat w którym żyjemy, wcale nie jest przyjazny dla dzieci, rodziny wymagają często wsparcia. Jesteśmy w ciągłym pędzie, jesteśmy otoczeni współczesną technologią, a to jest takie otoczenia, które nie sprzyja rozwojowi człowieka. My jesteśmy zwierzętami stadnymi – potrzebujemy więzi, potrzebujemy relacji i to są te czynniki, które powodują wzrost i emocjonalny i społeczny i psychologiczny i też fizyczny — mówi dr Anetta Pereświet-Sołtan, psycholożka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. 

Twarde dane pokazują, że przypadki samobójstw u dzieci i młodzieży są częstsze – niestety, dotyka to coraz młodsze pokolenia. W Polsce wskaźnik ten jest jednym z najwyższych w Europie. Rodziców powinny alarmować nietypowe zachowania u dziecka. Warto zwracać uwagę na nastrój – depresja w młodym wieku zdarza się coraz częściej. Zdarzają się przypadki, w której potrzebna będzie profesjonalna pomoc. Taką, znajdziemy we wrocławskich poradniach, jedną z nich jest np. Era Psyche. 

Mamy dobrych specjalistów, którzy mają duże doświadczenie w pracy z dziećmi. Ta pomoc jest różnorodna. Czasem wystarczy rozmowa z psychologiem. Czasem – i to wcale nie rzadko – wystarczy rozmowa z rodzicem o dziecku. Nie za każdym razem wymagamy tego, aby dziecko przychodziło do psychologa, ponieważ to rodzice są tymi, którzy mają największy wpływ i najwięcej mogą zrobić wspierając rozwój swojego dziecka – dodaje dr Anetta Pereświet-Sołtan, psycholożka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. 

Nie trzeba wychodzić z domu, żeby otrzymać profesjonalną pomoc dla swojego dziecka. Pomocnym narzędziem do pracy w domu będzie np. platforma e-lerningowa, na której znajdziemy kursy dla rodziców.

Pierwszy kurs to "Softwear Nastolatka", czyli można dowiedzieć się z tego kursu o tym, co jest normą rozwojową, kiedy powinniśmy zacząć się martwić jak rozmawiać ze swoimi dziećmi, jak je wspierać by to było bezpieczne i też komfortowe dla nas – mówi dr Anetta Pereświet-Sołtan.

Drugi Kurs – "Ratunku! Moje dziecko dorasta" mówi o tym, jakie problemy pokazują się w okresie dojrzewania.

Czyli na przykład uzależnienia, stany depresyjne, zmiany nastrojów, ale też jak reagować, jak radzić sobie, jak rozmawiać na przykład o seksualności nastolatków, która właśnie się budzi — dodaje Psycholog.

Korzystając z kursu mamy możliwość sięgnięcia do tekstów pisanych, czytanych oraz ćwiczeń. Nie bądźmy obojętni na potrzeby dzieci, choć te nie zawsze potrafią je jasno wyrazić.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy