- Na pewno trzeba zacząć od sprawdzenia ciśnienia w oponach. Bez napompowanych kół będziemy jeździć wolnej i możemy je uszkodzić. Do tego jest to bardzo niebezpieczne. Musimy sprawdzić stan łańcucha, czy nie pojawiła się na nim rdza. Co ważniejsze trzeba sprawdzić czy łańcuch nie jest wyciągnięty, do tego potrzebne jest specjalne urządzenie. Na końcu upewniamy się, że jest dobrze nasmarowany - mówi Dawid Jędrzejczak, mechanik rowerowy.

W przypadku rowerów górski warto dodatkowo sprawdzić zawieszenie, który w tego typu rowerach jest szczególnie ważny.

- Istotnym elementem są hamulce. One odpowiadają za nasze bezpieczeństwo. Muszą być odpowiednio sprawdzone - dodaje specjalista.

Dawid Jędrzejczak swoja przygodę z rowerami zaczął jako dziecko, wtedy odkrył pasję, która już z nim pozostała. Dziś prowadzi własny mobilny serwis rowerowy.

- Kiedyś się ścigałem na rowerach, dużo na nich jeździłem. Z czasem, szukając swojej drogi zawodowej, pracując w wielu firmach, w pewnym momencie trafiłem na sklep rowerowy. Tam zacząłem uczyć się tej naprawy od kuchni, w końcu doszedłem do wniosku, żeby zająć się tym na własną rękę - zdradza młody mechanik.

Prezydent Wrocławia - Jacek Sutryk zapowiedział, że Wrocławski Rower Miejski zamontuje kolejny tysiąc stojaków rowerowych. Wrocławianie sami za pomocą wniosku na stronie wroclaw.pl mogą wskazać miejsce, gdzie pojawi się taki stojak.