Jakość powietrza we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Stan powietrza we Wrocławiu zazwyczaj jest fatalny, ale są sposoby, żeby temu przeciwdziałać.

Smog to palący problem we Wrocławiu jest to wyzwanie, które wymaga pewnych decyzji. Mieszkańcy powinni obudzić rządzących i sami zacząć działać i sprawdzać aktualny stan powietrza.

Stan powietrza we Wrocławiu. Trzeba pozbyć się kopciuchów

– Podstawowe rozwiązania, to jak najmniej truć. Mamy hierarchie tych problemów. Głównym problemem we Wrocławiu, to są piece kopciuchy, więc je usuwamy, ale także docieplamy nasze budynki – mówi Krzysztof Smolnicki z Fundacji Ekorozwoju.

Wrocław potrzebuje zdecydowanych działań dotyczących jakości powietrza, kluczowe czynności, czyli usuwanie pieców kopciuchów jest realne w perspektywie trzech i pół roku.

– Jest to duże wyzwanie, ale miasto przyjęło duży budżet na usuwanie tych pieców. Musimy patrzeć dalej mamy problem z samochodami musimy je wycofywać. Perspektywa 10 lat dla czystego powietrza jest sprawą realną – dodaje Krzysztof Smolnicki, Fundacja Ekorozwoju.

Jakość powietrza zależy nie tylko od pieców

Obecnie Polska stoi wobec gigantycznego wyzwania nie tylko smogowego związanego ze słabym stanem powietrza, ale także odejścia od paliw kopalnych czyli m.in. węgla. Zdaniem działaczy ekologicznych w kraju musi nastąpić transformacja energetyczna.

– Zasoby surowców energetycznych są ściśle policzone i to jest perspektywa 30 lat. Dlatego już teraz musimy myśleć nad alternatywnymi źródłami energii – podkreśla Paweł Pomian, Stowarzyszenie Eko-Unia.

Dotychczasowy system energetyczny jest nieekologiczny. Według rozporządzenia Unii Europejskiej do 2050 roku Polska musi zredukować emisje dwutlenku węgla do 0. Według ekspertów należy rozpocząć budowę infrastruktury dla samochodów elektrycznych, które zużywają trzy razy mniej energii od au spalinowych, a także zmniejszyć zużycie energii elektrycznej oraz zamienić jej źródła na ekologiczne.

– Musimy zrobić reelektryzacje ozy, czyli zamienić obecne źródła energii źródłami odnawialnymi. Ważniejsza jest jednak pacyfizacja budowictwa, czyli obniżenie zużycia ciepła – mówi prof. Jan Popczyk, Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Odnawialne źródła energii można zastosować m.in. we własnym domu, bo koszt instalacji baterii słonecznych jest stosunkowo niewielki, a korzyści podwójne, bo to mniejsze rachunki za prąd i inwestycja w ekologię. Takie rozwiązania stają się coraz popularniejsze.

– Lansowałem rozwój energetyki prosumenckiej i fotowoltaicznej od wielu lat i nic i nic, a nagle w ubiegłym roku 1000 mega watów zostało zainstalowanych w źródła dachowe, fotowoltaiczne – dodaje prof. Jan Popczyk, Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

O środowisko każdy może zadbać sam. Oszczędzanie energii elektrycznej i wody, inwestowanie w nowoczesne, ekologiczne ogrzewanie to niewielki wkład, który może przynieść korzyści zarówno ekologiczne jak i finansowe.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy