Jaskiniowe odkrycia naukowców UWr

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jak wygląda praca paleozoologa i co można znaleźć w jaskiniach? Naukowcy Uniwersytetu Wrocławskiego pokazują najnowsze odkrycia i wykopaliska.

Około 120 tysięcy lat temu na obecnym terytorium Polski, podobnie jak w pozostałej części Europy, w jaskiniach żyły zwierzęta, które dziś już są wymarłe lub wycofały się w inne rejony na skutek zmian klimatycznych. Wśród takich zwierząt są między innymi lwy i mamuty. 

Jeżeli chodzi o szczątki zwierząt, czy to w Sudetach, czy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, głównymi reprezentantami byli: niedźwiedź jaskiniowy, lew jaskiniowy oraz hiena, ale występowały też zwierzęta kopytne – renifery, jeleń szlachetny, żubr pierwotny — opowiada dr Urszula Ratajczak-Skrzatek z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ze szczątków wykopanych zwierząt można czytać jak z otwartej księgi. Naukowcy badają szkielety, czaszki i kości, na podstawie których dochodzą do zaskakujących wniosków.  

Możemy zobaczyć różne ślady patologiczne, czyli jakieś złamania, skręcenia, stany zapalne, ale także obróbki przez człowieka np. wykorzystywane przez ludzi poroża lub kostki do gry ze zwierzęcych kości — dodaje Urszula Ratajczak-Skrzatek.

Ostatnie odkrycie paleozoologów – wykopalisko szkieletu nosorożca Stefania pokazało również, że na podstawie resztek wykopanych z ziemi można dowiedzieć się, co jadło prehistoryczne zwierzę.

W przypadku Stefanii okazało się, że w jej zębach był jej ostatni pokarm, także tutaj ekspertyza botaniczna też jest bardzo ważna — wyjaśnia Urszula Ratajczak-Skrzatek.

Praca paleontologów to jednak nie tylko badania naukowe. To również ciężka fizycznie praca, miesiące przygotowań do wyjazdu i załatwiania pozwoleń oraz wiele godzin spędzonych w terenie.

Jaskinie nie wyglądają tak pięknie jak np. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie i trasa turystyczna, gdzie mamy zrobiony chodnik, oświetlenie i gdzie jest bezpiecznie. Niektóre jaskinie są tylko dla specjalistów: trzeba mieć uprawnienia, odpowiedni sprzęt, a nie, tak jak pokazują w „Parku Jurajskim”, że wystarczy młoteczek i miotełka — tłumaczy paleozoolog.

Przyszły rok ma być rokiem jaskiń. Doktor Urszula Ratajczak-Skrzatek zapewnia, że z tego powodu Uniwersytet Wrocławski planuje przeprowadzić zajęcia otwarte i ćwiczenia terenowe, aby pokazać, jak wygląda praca w jaskiniach i zawód paleontologa. 

Zobacz również

W Świeradowie-Zdroju w budynku po dawnym PKP znajduje się Stacja Kultury, w której odbywają się liczne zajęcia, spotkania, koncerty, ale i wernisaże. W tej chwili możemy podziwiać wystawę pod nazwą „Koneccy. Sztuka w trzech odsłonach”. To barwny świat rodziny artystów, w której możemy podziwiać artystyczne ich wizje oraz baśniowe krainy.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy