Jednym ze szpitali, którego pacjenci i personel otrzymują wsparcie, jest Dolnośląskie Centrum Chorób Płucnych we Wrocławiu przy ulicy Grabiszyńskiej.

Muszę powiedzieć, że to jest nasza pierwsza akcja wsparcia. Wiadomo, że trzeba się odnaleźć w tej sytuacji - mówi Krzysztof Danielewicz, właściciel sklepu Paleta Smaku.

Inspiracją do wsparcia szpitala była działalność internetowych zrzeszeń samopomocowych. Pomysł, aby dowozić do szpitala potrzebne artykuły, podsunęła jedna z klientek sklepu.

Informacje dostaliśmy od naszej klientki, która robiła u nas zamówienie na dostawę, była też informacja na portalu internetowym Widzialna Ręka - pomóż, pomagaj. My też staramy się pomagać. Odezwały się też nasze, tak zwane dobre duszyczki, które powpłacały pieniądze lub kupowały o nas produkty i przeznaczały je na pomoc dla tego szpitala - Danielewicz wyjaśnia, jak narodził się pomysł.

Jakich konkretnie produktów potrzebują pacjenci oraz personel wrocławskich szpitali?

Przede wszystkim to jest woda gazowana i niegazowana, krakersy, owoce. My jesteśmy sklepem warzywno-owocowym, także głównie dostarczamy owoce i warzywa: jabłka, banany. Też kawa dla pacjentów, dla lekarzy którzy spędzają tu po prostu mnóstwo godzin. Staramy się jakoś pomóc - wylicza właściciel sklepu.

Klienci zamawiają produkty dla szpitala lub wysyłają datek, zaś sklep zajmuje się ich dowozem na miejsce.

Wszystko dzięki naszym klientom, którzy odezwali się do nas w formie dostawy do domu i chcieli, abyśmy i tutaj dostawy zrobili. My dołożyliśmy swoją cegiełkę do tego w formie dowozu produktów - wyjaśnia Danielewicz.

Obecnie Dolnośląskie Centrum Chorób Płucnych we Wrocławiu posiada wystarczająco dużo zapasów. Akcja będzie kontynuowana w razie potrzeby.

Na razie jest wszystkiego pod dostatkiem, bo cała ta akcja fajnie została przeprowadzona. Bardzo duży odzew ludzi, wielkie serce. Należą się podziękowania dla was wszystkich - podsumowuje Danielewicz.

Trudna sytuacja wyzwala w ludziach odruchy pomocy innym. Aby pomoc była skuteczna, warto ją jednak skonsultować z konkretnym szpitalem i dopasować o jego potrzeb.