- W związku z szerokimi konsultacjami społecznymi jakie przeprowadziliśmy, dowiedzieliśmy się że jednym z największych bolączek mieszkańców Wrocławia są problemy komunikacyjne. Dotyczy to również  przejazdu ze wschodniej do zachodniej części dzielnicy Psie Pole. Aleja Poprzeczna o, której mówimy jest jedną z nielicznych dróg łączących te dwie części Psiego Pola - tłumaczy Mateusz Żak, przewodniczący stowarzyszenia Nowy Wrocław.

Znajduje tu się przejazd kolejowy zamykany coraz częściej z uwagi na rosnącą liczbę przejeżdżających pociągów towarowych i osobowych. Kursują tutaj pociągi do Trzebnicy, Oleśnicy, Bierutowa, Kluczborka, Lublińca, Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, Łodzi Kaliskiej, a także Wrocławia Głównego, Nadodrza czy na wrocławski Wojnów.

Z przejazdu kolejowego korzystają mieszkańcy Wrocławia oraz Dolnego Śląska. W najbliższej okolicy przejazdu mieści się targowisko Młyn uczęszczane przez tysiące ludzi każdej niedzieli, równie oblegane  CH Korona, liczne firmy oraz prężnie rozwijające się osiedla takie jak: Sołtysowice, Kowale, Polanowice, Kłokoszyce czy Karłowice - Różanka.

- Skutkiem rozwoju jest coraz większa liczba mieszkańców, których problemem jest przejazd przez przeprawę kolejową. W dodatku przez zamknięty przejazd kolejowy również tworzą się zatory na ulicy Bolesława Krzywoustego i alej Aleksandra Brücknera. Ponadto należy zaznaczyć, że przejazd kolejowy przez al. Poprzeczną nie należy do najbezpieczniejszych, co pokazują również przypadki udokumentowane przez kierowców, gdzie szlabany zamykają się w momencie, gdy na przejeździe znajdują się jeszcze samochody - zaznacza Mateusz Żak.

Skutkiem konsultacji była zbiórka 1000 podpisów wśród mieszkańców Wrocławia na targowisku Młyn oraz osiedlu Sołtysowice w celu zachęcenia władz miasta Wrocławia i województwa dolnośląskiego do podjęcia współpracy w sprawie opracowania projektu, określenia się w partycypowaniu w kosztach przy inwestycji oraz zapisania jej w uchwale budżetowej na rok 2018.