- Zamknięcie samej kładki zaplanowano 19 czerwca. Jest to konieczne jeszcze w czerwcu z uwagi na duży zakres robót, parametry techniczne kładki, czyli aż 240 metrow długości oraz krótki termin, jaki pozostał do ukończenia prac, to jest 31 października - wyjaśniąją pracownicy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Remontu wymaga cały ustrój nośny kładki wraz z przyczółkami. Zarówno pomost jak i balustrady zostaną zdemontowane dlatego technicznie nie ma możliwości utrzymywania ruchu pieszego i rowerowego w trakcie remontu.
Wszystkie sieci podwieszone pod kładką muszą zostać zabezpieczone a sieć energetyczna średniego napięcia stanowiąca własność Tauron SA oraz MPWiK zostanie przebudowana.

Inwestycja ma na celu poprawę stanu technicznego kładki oraz poprawę dostępności obiektu dla osób niepełnosprawnych, co zostanie osiągnięte poprzez budowę podjazdów w miejscu istniejących schodów.

- Wjazd na kładkę od strony południowej, czyli ulicy Na Grobli również zostanie poddany pracom remontowym, aby zwiększyć standard istniejącej nawierzchni na podjeździe. Szacujemy, że prace na tym odcinku będą prowadzone we wrześniu oraz w październiku. Generalnym wykonawcą prac jest Intop Warszawa, koszt realizacji zadania wyniesie około 3,5 miliona złotych - tlumaczą drogowcy.