Klub Kibiców Niepełnosprawnych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ma 12 lat, należy do największych w Europie, a jego działalność wykracza daleko poza aktywności związane z zamiłowaniem do sportu. Mowa o Wrocławskim Klubie Kibiców Niepełnosprawnych, który powstał w 2008 roku.

– Okazało się, że po 12 latach tworzymy jedną z największych grup kibiców z niepełnosprawnościami. Nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim też w Europie, że organizujemy bardzo wiele różnych akcji, że wyjeżdżamy nie tylko na imprezy sportowe i nie tylko na mecze Śląska, ale także na mecze reprezentacji, także na mecze innych dyscyplin  – mówi Paweł Parus, prezes stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych. 

Przez 12 lat klub wyjeżdżał ponad 250 razy oglądać mecze w różnych zakątkach Polski i świata. Jednak sport, to nie jedyne, co ich łączy. Wszyscy zgodnie twierdzą, że przede wszystkim są grupą przyjaciół. 

– Bardzo często nasze koleżanki, nasze przyjaciółki, które są w stowarzyszeniu, mówią, że tak naprawdę do dzisiaj nie wiedzą, co to jest spalony i nie mają o tym kompletnie pojęcia – i prawdopodobnie nie chcą się tego dowiedzieć – ale wiedzą dokładnie, że na Stadionie we Wrocławiu spotkają się z przyjaciółmi – mówi Paweł Parus

– Ja przede wszystkim bardzo uwielbiam tutaj przychodzić. Nie wyobrażam sobie w moim kalendarzu, że jakiś wtorek czy piątek będzie zajęty. Zawsze po pracy pierwsze co przyjeżdżam tutaj i spędzam ten czas wspólnie z uczestnikami, którzy przychodzą na świetlicę – mówi Martyna Mucha z zarządu KKN. 

– Mogę powiedzieć, że tak naprawdę to jest grupa przyjaciół, wśród KKN-u i wśród ludzi, którzy tu są. Nie każdego łączy miłość do piłki, nie każdy jest jej fanatykiem – mówi Michał Fitas z zarządu KKN. 

W Klubie Kibiców Niepełnosprawnych pojawiają się też osoby w pełni sprawne, które cenią sobie towarzystwo i atmosferę, którą tworzy to stowarzyszenie. 

– Wszystko zaczęło się 10 lat temu. Mam dwóch synów. Starszy syn ma 18 lat i jest dzieckiem z autyzmem i tak dowiedziałam się z mediów, że można ubiegać się o bilety na mecz i postanowiłam wybrać się z chłopakami, i tak do dzisiaj – mówi Agata Pokrzepa. 

Kibice prężnie działali także podczas najtrudniejszego czasu pandemii. Podkreślają, że okres, w którym wszyscy byliśmy zamknięci w domach nie był dla nich szczególnie trudny, ponieważ każdy, kto zmaga się z niepełnosprawnością doświadczył pewnego wykluczenia, chociażby ze względu na wizyty w szpitalach.

– My przede wszystkim w czasie tego stanu epidemii, gdzie wszystko było pozamykane, bardzo chcieliśmy siebie wspierać, więc bardzo wiele osób deklarowało pomoc chociażby w zakupach i innego rodzaju pomoc, chociażby w spacerze, żeby osoby, które są pozamykane, a czasami samotne, mieszkają same, żeby im pomóc – mówi Paweł Parus. 

Pomagali także służbie zdrowia, zbierając potrzebne im artykuły. Oprócz pomocy innym i wspólnego oglądania meczów, Kibice chętnie współpracują z klubami z całej Europy. 

– Wielokrotnie byliśmy zapraszani na konferencje europejskie, które pod egidą UEFA są organizowane dla organizacji, które zajmują się kibicami niepełnosprawnymi w europie. Jest taka organizacja CAFE jest takim parasolem nad organizacjami związanymi z kibicami niepełnosprawnymi. Występujemy tam na konferencjach jesteśmy głosem doradczym , więc tak naprawdę ta rola jest dość duża – mówi Michał Fitas. 

Klub Kibica Niepełnosprawnego działa także w obszarach niezwiązanych ze sportem, poszerzając tym samym swoją wiedzę i zainteresowania. 

– W tym roku planujemy tu jeszcze bardzo wiele spotkań ze świadkami historii, spotkań ze sportowcami, z działaczami, z urzędnikami, po to, żeby móc dowiedzieć się czegoś nowego – mówi Paweł Parus.  

Przyjaźń, podróże, poznawanie świata dzięki opowieściom innych ludzi i oczywiście sport – te słowa najlepiej opisują Klub Kibiców Niepełnosprawnych, którzy codziennie pokazują, że granice nie istnieją.

Zobacz również

Święta to czas, gdy większość z nas spędza w gronie najbliższych. Mamy swoje tradycje oraz potrawy, które znajdują się na naszych stołach. Dzisiaj postanowiliśmy sprawdzić, co dzieci wiedzą na ten temat. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy