W ramach drugiego etapu od 4.05 zostaną otwarte m.in żłobki i przedszkola oraz gabinety rehabilitacyjne. Dodatkowo będzie można udać się do muzeum, biblioteki i centrum handlowego. Tam jednak ma obowiązywać zasada przebywania jednej osoby na 15 metrach kwadratowych. 

- Od 4 maja otwieramy również hotele i miejsca noclegowe. Od 4 maja - szczególnie to podkreślam po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy gromadząc się tworzymy większe ryzyko zakażenia. Zachowajmy jeszcze tą perspektywę większego rygoru i obostrzeń na przerwę majową - mówi Mateusz Morawiecki, Premier RP.

Mimo otwarcia kolejnych miejsc, wciąż będzie obowiązywała zasada zachowania 2 metrów dystansu oraz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

- Uruchamianie tych instytucji, miejsc pracy oraz dużych sklepów musi być w takim reżimie bezpieczeństwa tzn. reżimie, który uzgadniając lokalne uwarunkowania, może zabezpieczyć czy nasze dzieci, czy nas samych, kiedy pójdziemy do galerii - dodaje Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia RP.

Od czego będą zależeć kolejne etapy znoszenia obostrzeń? 

- Pierwszy warunek to przyrost zachorowań. Drugi - dystansowanie społeczne i trzeci to wydajność naszej służby zdrowia - tłumaczy Mateusz Morawiecki.

- Od tych wskaźników bezpieczeństwa zależy czy będziemy mogli szybciej, czy później uruchomić kolejne etapy, na które tak bardzo czekamy nie tylko z punktu widzenia naszego normalnego funkcjonowania, naszej normalności, ale żebyśmy również mogli korzystać z usług, z handlu - z tego, co oferuje cały sektor przedsiębiorstw i sektor gospodarczy - wyjaśnia Łukasz Szumowski

Na kolejny etap i otwarcie m.in restauracji będziemy musieli jeszcze poczekać.