Komiksowa historia Ogórka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wszyscy wiemy, że Wrocław jest ważnym historycznie miejscem. Warto pamiętać o tym, że to kolebka Solidarności, której symbolem strajku stał się „Ogórek”.

26 sierpnia 1980 roku trzech pracowników Zajezdni Nr VII, gdzie teraz znajduje się Centrum Historii Zajezdnia, rozpoczęło agitację, przedstawiając schodzącym ze zmiany pracownikom gdańskie postulaty. Wynikiem tego była decyzja o rozpoczęciu strajku. Jego początkiem było zastawienie wyjazdu z Zajezdni autobusami – tzw. „ogórkami”. Jeden z nich stał się bohaterem komiksu stworzonego przez Juliusza Woźnego.

– Przede wszystkim miał być sympatyczny i rzeczywiście proszę spojrzeć – twarz ogórka od razu wzbudza sympatię. Pomyślałem sobie, że trzeba go maksymalnie spersonalizować, że to on zabierze głos i będzie opowiadać całą historię. Dzięki temu historia ma ten rys naiwności, czyli tak, jakby to zrobiło dziecko, które mogło być świadkiem tych wydarzeń – mówi Juliusz Woźny, twórca komiksu „Ogórek”.

„Ogórek” to nie pierwszy komiks wydany w Centrum Historii Zajezdnia. Jego niewątpliwym atutem jest to, że trafia również do tych najmłodszych. 

– Komiks „Ogórek” jest dla nas szczególnym wydawnictwem. Wydajemy dużo komiksów, ale ten związany jest z bardzo ważnym dla nas projektem – renowacją ogórka Jelcza, który zaczął strajk tutaj w Zajezdni. Jest wspaniale napisany, jeżeli chodzi o scenariusz i rysunki. Adresowany do grupy najmłodszej. Zgodnie stwierdzili, że jest bardzo ciekawy. Szczególnie wątki motoryzacyjne. Wiadomo, że jeżeli to się czyta z rodzicem to też dobry pretekst, żeby zacząć opowiadać o całkiem poważnej historii, która była ważna dla naszego państwa i naszego miasta – mówi dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia. 

Juliusz Woźny podkreśla, że proces twórczy komiksu to powrót do przeszłości, ale także niezła zabawa. 

– Kapitalna zabawa, to jest ogromna frajda, ogromna satysfakcja. Przez długi czas dojeżdżałem takimi ogórkami do szkoły. Mieszkałem w Domaszkowie, koło Bystrzycy Kłodzkiej i codziennie trzeba było zdobyć niemal walkę wręcz, żeby dostać się do środka. Te autobusy jeździły rzadko no i chętnych było bardzo wielu. Zdarzało się czasami, że człowiek się do środka nie dostał – mówi Juliusz Woźny

– Przemawia do nas, ma swoje uczucia, ma swoje emocje, nawet schodzi do podziemia, on nawet schodzi do podziemia z działaczami „Solidarności”, bo źli komuniści chcą go wyrzucić na złom. Bardzo ciekawie opowiedziana historia i bardzo polecam. Można kupić na sklep.zajezdnia.org – mówi dr Marek Mutor

Komiks „Ogórek” to dla części czytelników powrót do wydarzeń sprzed 40 lat, a dla innych to przystępna i kolorowa lekcja historii.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy