Komunie i bierzmowania przesunięte

Oba sakramenty, co wynika z tradycji pierwszych chrześcijan, wymagają przygotowań. Te jednak nie są obecnie możliwe.

- Kwestia pierwszych Komunii została uregulowana dekretem księdza biskupa. Do momentu, kiedy dzieci nie wrócą do szkół nie możemy organizować żadnych spotkań z nimi, nie możemy przygotowywać dzieci do pierwszej Komunii i tym bardziej organizować tych uroczystości czy pierwszych spowiedzi. A więc tak naprawdę do momentu aż dzieci do szkół nie wrócą przygotowania do pierwszej Komunii zostają zawieszone - wyjaśnia rzecznik archidiecezji wrocławskiej, ksiądz Rafał Kowalski.

Poszczególne parafie przygotowują alternatywne terminy pierwszej Komunii Świętej.

- Jest przesunięta pierwsza Komunia Święta, u nas na 20. września, tak na dzień dzisiejszy planujemy. Zobaczymy, wiadomo, jak się będzie wszystko rozwijać. Jeśli ta epidemia ustąpi, to 20. września planujemy pierwszą Komunię Świętą - o planach parafii mówi jej wikary, ojciec Rafał Bendkowski.

Terminy pierwszych Komunii ustalą proboszczowie i rodzice

Przygotowania ruszą jednak dopiero wtedy, gdy minie stan epidemii. Ostateczne decyzje mają być uzgodnione z rodzicami dzieci. 

- Organizację pierwszej Komunii zostawiamy organizacji proboszczów i rodziców. To znaczy, że proboszcz razem z rodzicami mają ustalić, czy ta Komunia Święta odbędzie się w najbliższym terminie czy będzie przeniesiona na wrzesień czy też na każdy inny termin. I tutaj przede wszystkim zwracamy uwagę na to, żeby jednak w tym momencie podejść do tych spraw indywidualne. To znaczy żeby nie decydowała wola większości czy jakieś głosowanie - zapewnia rzecznik wrocławskiej archidiecezji.

Kościołowi zależy na tym, aby na nikim nie była wywierana presja grupy. Możliwe będzie także przystępowanie do sakramentu indywidualnie.

- Mogą być takie sytuacje, że ktoś w rodzinie przeszedł jakąś chorobę i jest w grupie ryzyka. Albo dziecko jest w gorszym stanie zdrowia. W związku z tym zakładamy, że może być taka sytuacja, że ktoś przystąpi do pierwszej Komunii indywidualnie albo na przykład w mniejszej grupie. To nie jest powiedziane, że to musi być jeden termin dla wszystkich dzieci w parafii. Może być kilka takich terminów. Nie zawsze musi to być niedziela, może to być na przykład sobota. Może to być rozłożone na kilka uroczystości - wyjaśnia ksiądz Kowalski.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko przystąpiło do Komunii Świętej w innej parafii.

- Były takie sytuacje, że na przykład dzieci, które uczyły się w jakiejś innej szkole i przystępowały do Komunii Świętej poza swoją parafią. Taka możliwość oczywiście istnieje. Natomiast wiąże się to w tym przypadku tylko i wyłącznie ze zgodą księdza proboszcza rodzinnej parafii, który wyraża taką zgodę na przystąpienie do Komunii Świętej poza parafią. Ale takie możliwości istniały już wcześniej i to była normalna praktyka - przypomina rzecznik.

Kiedy będą bierzmowania?

Terminy bierzmowań także zostały przesunięte.

- Bierzmowanie wiąże się przede wszystkim z obecnością biskupa na parafii, a wszystkie wizyty biskupów, wizytacje czy różnego rodzaju uroczystości z ich udziałem zostały w tym momencie odwołane i zawieszone. Bierzmowania zostały przełożone na czas bliżej nieokreślony. Na ten czas, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że bezpieczne jest już zorganizowanie spotkania w większym gronie  - dodaje ksiądz Kowalski.

Wszelkie przygotowania do sakramentów rozpoczną się, gdy dzieci i młodzież powrócą do szkół.