Decyzja Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego wynika z najnowszych ustaleń rządu. Liczba pasażerów mogących korzystać z pojazdów została pomniejszona.

- Dostosowujemy się do decyzji Rady Ministrów. Wczoraj przed południem zapadły decyzje, które ograniczyły liczbę pasażerów którzy mogą w tym samym czasie podróżować tym samym środkiem transportu - mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

- Zasady mówią, że w autobusie lub tramwaju jednorazowo może przebywać nie więcej, niż liczba osób równa połowie liczby miejsc siedzących. Co w praktyce oznacza, że w długim tramwaju może podróżować nieco ponad dwadzieścia osób - wyjaśnia regulacje Balawejder.

Władze spółki proszą o posłuszne dostosowanie się do nowych regulacji.

- Apelujemy do pasażerów o taki zwyczajny rozsądek o rozwagę. Jeśli widzicie państwo, że w tramwaju jest więcej osób niż wynosi zapowiadana norma, to warto poczekać na następny pojazd, w miarę możliwości - apeluje prezes MPK.

Zmiany dotyczą również rozkładów jazdy na poszczególnych liniach.

- Dlatego od dzisiaj, w większości autobusów a także tych najbardziej obleganych liniach tramwajowych, obowiązuje rozkład roboczy a nie, tak jak to było od tej pory, sobotni. Zwiększyliśmy zatem ilość pojazdów, które są na ulicach Wrocławia. Warto podkreślić, że dzisiaj de facto na wrocławskich ulicach i torowiskach jest tyle pojazdów, ilu mamy do dyspozycji prowadzących - zapewnia Balawejder.

Niestety, nie dotyczy to wszystkich linii. Niektóre autobusy i tramwaje będą kursować rzadziej.

- Trzeba pamiętać, że nie na wszystkich liniach jesteśmy w stanie zapewnić rozkład roboczy. Dlatego apelujemy do pasażerów o rozsądek i rozwagę. Czasem warto poczekać na następny pojazd, aby się nie tłoczyć, aby spełniać te wymogi o których wczoraj zdecydował rząd - przekonuje prezes MPK.

Pracownicy MPK również muszą zająć się swoimi rodzinami, zarówno dziećmi jak i osobami starszymi.

- Znów trzeba bowiem pamiętać, że nasi motorniczowie i kierowcy to nie tylko prowadzący, ale także – a często może przede wszystkim – rodzice. Często muszą zostawać ze swoimi pociechami, które tak jak wiemy ze względu na brak zajęć szkolnych przebywają w tej chwili w domach - wyjaśnia sytuację pracowników MPK Balawejder.

Więcej informacji o nowych regulacjach można uzyskać na stronie internetowej MPK Wrocław.