Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ogłosił wyniki tegorocznego naboru na dofinansowanie usuwania niebezpiecznego dla zdrowia azbestu na Dolnym Śląsku.

Fundusz udziela dotacji dla gmin. W tym roku więcej gmin wzięło udział w konkursie, w porównaniu do roku ubiegłego — mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Azbest był wykorzystywany przy produkcji płyt elewacyjnych, rur ciśnieniowych i materiałów potrzebnych do produkcji pokryć dachowych. Od 2005 roku używanie azbestu zostało zakazane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a do końca 2032 roku wszystkie wyroby zawierajace azbest muszą zostać usunięte i unieszkodliwione.

Azbest jest szkodliwy dla zdrowia szczególnie, kiedy jest dotykany. Jeśli planujemy jego rozbiórkę i nie wiemy jak, to możemy wyrządzić wiele szkód. Dlatego tak ważne jest wsparcie funduszu, dzięki któremu możliwe jest bezpieczne usunięcie azbestu — dodaje Łukasz Kasztelowicz

Do programu usuwania azbestu przystąpiło 109 samorządów, które łącznie zawnioskowały o dotacje na prawie 3 milionów złotych.

W tamtym roku było to lekko ponad 2 miliony złotych, więc mamy tutaj postęp. Nadal jest jednak dużo do zrobienia. Robimy więc co możemy, aby zmobilizować gminy do usunięcia azbestu — dodaje Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Dzięki programowi, tylko w tym roku, w gminach na Dolnym Śląsku, zostanie usunięte ponad 5 tysięcy ton rakotwórczego azbestu.