Koronawirus: działania miasta

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wszystkie szkoły i uczelnie, a także centra kultury, kina i muzea w całej Polsce zamknięte. We Wrocławiu nieczynne będą także baseny, ZOO z Afrykarium i Hydropolis. To efekt walki z koronawirusem.

Rozgrywki sportowe odbędą się bez udziału publiczności, a imprezy masowe zostały odwołane. Wydarzenia, które nie wpisują się w ustawę o imprezach masowych, będą rozpatrywane każdorazowo indywidualnie. 

– Organizatorzy tychże imprez powinnni zwracać się z zapytaniami do Centrum Zarządzania Kryzysowego i stacji emipemiologicznych z pytaniem na temat możliwości i zasadności takiego przedsięwzięcia – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Po emisji materiału podjęto decyzję także o odwołaniu 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Miasto wprowadziło w życie szereg działań prewencyjnych. W instytucjach miejskich pojawiły się dezynfektory. MPK dokładniej i dłużej czyści tramwaje i autobusy. Do dyspozycji wojewody dolnośląskiego zostało oddanych 50 dodatkowych miejsc przystosowanych do kwarantanny. To jednak nie wszystko. 

– Kupujemy karetkę do dyspozycji szpitala wojskowego. Taka karetka kosztuje 400 tysięcy złotych – wyjaśnia Jacek Sutryk, prezydent miasta Wrocławia.

Miasto z rezerwy kryzysowej przekazało także 500 tysięcy złotych do dyspozycji Centrum Zarządzania Kryzysowego. 100 tysięcy zostanie przeznaczone na zakup specjalnego urządzenia dezynfekującego dla Straży Pożarnej. 

– To jest takie specjalne urządzenie, które mgłą dezynfekującą wypełnia całą przestrzeń na przykład auli, do 23 tysięcy metrów sześciennych – wyjaśnia Wojciech Adamski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Wszystkie wydarzenia przeznaczone dla seniorów zostały bezterminowo odwołane. Wstrzymano możliwość odwiedzin w ośrodkach pomocy. Oprócz tego trwa opracowywanie planu, który zakłada pomoc dla osób starszych, które pozostają w domach. 

– Buduje się pomysł wsparcia w robieniu zakupów, ale także akcji, która by inicjowała to dobro sąsiedzkie i zapytanie, jak się czujesz i czy czegoś nie trzeba Ci kupić, bo to najważniejsze – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Podwyższone procedury bezpieczeństwa stosowane są na wrocławskim lotnisku. Pasażerowie są badani specjalną kamerą termowizyjną. 

– To jest w zasadzie taki personalny pirometr, którego zadaniem jest wykrywanie temperetury przekraczającej określoną liczbę stopni – tłumaczy Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego we Wrocławiu.

 We Wrocławiu kolejne instytucje stosują się do zaleceń władz i odwołują organizowane wydarzenia. Wszystkie działania mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy