Strach przed koronawirusem powoduje coraz większą panikę wśród ludzi. Tymczasem na terenie Powiatu Wrocławskiego nie potwierdzono przypadków zakażenia wirusem.

- Póki co nie mamy się czego obawiać. Liczę na to, że ta sytuacja potrwa do zakończenia stanu tzw. podwyższonej gotowości - mówi Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

- Obecny koronawirus to jeden z siedmiu poznanych koronawirusów od lat 60. Dwa z nich do tej pory były groźne, a pozostałe wywołują niegroźne przeziębienia. Podejrzewam, obserwując epidemiologię tego wirusa, że i on w pewnym momencie zajmie swoje miejsce w ekosystemie i będziemy na niego chorować nawet nie wiedząc o tym - dodaje Paweł Wróblewski, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, więc aby zapobiec zakażeniu, zalecane jest zakrywanie ust i nosa w trakcie kaszlu oraz kichania, ale przede wszystkim dokładne mycie rąk. Informacje o tym jak zapobiegać wirusowi można znaleźć na stronie Powiatu Wrocławskiego.

- Jako Powiat Wrocławski jesteśmy przygotowani. Zamieściliśmy dodatkowe tablice informacyjne dla mieszkańców, którzy przychodzą do naszej siedziby. W sanitariatach mamy dodatkowe mydło, którym można zdezynfekować ręce. Co mogliśmy zrobić, zrobiliśmy - tłumaczy Roman Potocki.

Aktualnie nie ma szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi. Warto więc stosować środki zapobiegawcze w postaci chociażby dezynfekcji i mycia rąk.