Dzieci, kosmos i prąd. Zestaw z pozoru niebezpieczny, ale jak pokazują warsztaty „Kosmiczna wtyczka”, nauka o pozaziemskich źródłach energii jest dużo ciekawsza niż sugeruje skomplikowana nazwa. 

 - Co zrobiliśmy… ładowarki. Z czego? A z różnych rzeczy - mówią Adam i Mikołaj, młodzi uczestnicy warsztatu „Kosmiczna wtyczka”.

Jak wszyscy szanujący się wynalazcy, Adam i Mikołaj nie chcieli zdradzić wielu szczegółów o swoich projektach. Zamiast tego pracowali w pocie czoła na warsztatach „Kosmiczna wtyczka” w Centrum Sztuki WRO. 

- Warsztat „Kosmiczna wtyczka jest organizowany w ramach wystawy „Ślady - Interaktywny plac zabaw”. Jest o tym, co będzie jeśli zabraknie nam energii [na Ziemi - dop. red.]. Postaramy się z dziećmi stworzyć domowe elektrownie - tłumaczy Małgorzata Sikorska, koordynatorka wystawy. 

Jak podkreślają organizatorzy, warsztaty miały na celu uświadomienie najmłodszym skończoności źródeł energii na naszej planecie i nauczyć ich kreatywnego myślenia i łączenia umiejętności artystycznych i technicznych. Teorii towarzyszyły także zajęcia praktyczne.

- Mieliśmy zamysł, że będziemy dzisiaj tworzyć kosmiczne power banki. Kieszonki na baterie, do których podłączamy specjalny booster USB, dzięki któremu możemy naładować sobie telefon - mówi Dagmara Domagała, koordynatorka projektów w Centrum Sztuki WRO.

Dzieci słuchały także wykładów o tym jakie ślady w środowisku naturalnym zostawia człowiek, szczególnie podczas wydobywania paliw kopalnych i o wpływie odnawialnych źródeł energii.  

 - Można robić energie odnawialne, niekoniecznie z ropy naftowej, tylko, np. z wody, wiatru - mówił Adam, spytany o to czego nauczył się podczas warsztatu. 

Kosmiczna wtyczka to niejedyne wydarzenie w ramach wystawy „Interaktywny plac zabaw - Ślady”. Dzieci i rodzice mogą też uczestniczyć w „Dzikich warsztatach” podczas których najmłodsi mogą tworzyć formy z drewna.

Dzieci, gdy mogą same coś zrobić, własnymi rękami, same coś stworzyć, czują, że to nie tylko fajna zabawa, ale też potrzebne - mówi Małgorzata Łozińska, mama i uczestniczka wystawy „Ślady - Interaktywny plac zabawy”.

O przyrodzie i śladach jakie zostawiają w naturze ludzie, najmłodsi mogą dowiedzieć się w każdą niedzielę o 12:30 podczas Niedzielnych Poranków organizowanych w ramach wystawy. Aby uczestniczyć w darmowych pokazach, należy zapisać się na stronie wydarzenia.