Od 15 lat Wydział Mechaniczno-Energetyczny kształci inżynierów specjalizujących się w serwisowaniu, eksploatacji i obsłudze statków powietrznych na kierunku inżynieria lotnicza. Politechnika Wrocławska poszerza jednak swoją ofertę dydaktyczną.

Ten kierunek powstał częsciowo w odpowiedzi na zapytania z przemysłu odnośnie do kształcenia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. W ostatnich latach obserwowaliśmy wzmożone lokowanie się firm z branzy lotniczej na terenie Dolnego Śląska - mówi dr inż. Michał Pomorski, prodziekan ds. dydaktyki na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Na kierunku dostępne będą dwie specjalności: napędy i płatowce oraz awionika i sterowanie. Pierwsza skupi się na konstruowaniu i projektowaniu oraz eksploatacji statków powietrznych ze szczególnym uwzględnieniem silników lotniczych. Druga zaś nastawiona będzie na kwestie związane z elektroniką i sterowaniem. 

Jak na klasycznej uczelni technicznej, oprócz wykładów, ćwiczeń, labolatoriów, także projekty i zajęcia na sprzęcie i obiektach, czyli serwisowanie silników, aparatury elektronicznej i innych podzespołów, które występują na samolotach, a także sprzętu, który w przyszłości może być stosowany w technice łączności na przykład satelitarnej -  zaznacza dr inż. Andrzej Tatarek, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w branży lotniczej. Przedstawiciele uczelni konsultowali zakres merytoryczny z firmami działającymi na Dolnym Śląsku. W pierwszym roku rekrutacji dostępnych będzie 90 miejsc, a pod uwagę brane będą wyniki matur z matematyki, fizyki, język obcy i języka polski. 

Liczymy na to, że w przyszłości część zajęć będzie mogłabyć prowadzona przez pracowników tych firm, a także w siedzibach tych firm. Liczymy również na to, że nasi studenci bedą odbywali praktyki, staże i co jest dla nas bardzo ważne, że duża część prac dyplomowych będzie realizowana we współpracy właśnie z tym lokalnym przemysłem lotniczym - dodaje dr inż. Michał Pomorski, prodziekan ds. dydaktyki na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Zajęcia prowadzić będą między innymi specjaliści z Lotniczego Ośrodka Wojskowego w Oleśnicy.