Jeszcze kilka lat temu hodowla krewetek akwariowych była w Polsce dziedziną praktycznie nieznaną.

- Postawiłem w pokoju zbiornik z krewetkami Red Cherry. Pierwsze podstawowe krewetki, od których chyba większość akwarystów-krewetkomaniaków zaczyna, to właśnie od krewetek Red Cherry. I to były moje pierwsze krewetki, bo chciałem zobaczyć coś innego, inny świat. Zobaczyć inne zwierzęta w tym akwarium, nie standardowo, tak jak większość ma ryby - wspomina Andrzej Szkalnny, hodowca krewetek prowadzący na serwisie YouTube kanał o tych zwierzętach.

Wzrost popularności krewetek można wyjaśnić ich bogatą kolorystyką i ogromną różnorodnością.

- Kolorów krewetek, wzorów krewetek jest tak dużo. Powstają co rusz nowe krewetki, bo te zwierzęta można krzyżować między sobą i uzyskiwać nowe odmiany - wymienia właściciel kanału Szopen’s Shrimp.

Akwarium idealne do niewielkiego mieszkania

Względy praktyczne również przemawiają za krewetkami. Na krewetkarium, czyli zbiornik z tymi zwierzętami, mogą sobie bowiem pozwolić także osoby nie mające zbyt wiele wolnego miejsca.

- To są malutkie zbiorniczki trzydziestolitrowe, które mogą stać na biurku, mogą stać na blacie w kuchni, mogą być w salonie. Możemy w tak na prawdę małym naczyniu stworzyć malutki ekosystem, który dostarcza nam wielu atrakcyjnych sytuacji - informuje Michał Czerwiński, właściciel sklepu akwarystycznego Trzmiel.

Pasjonaci krewetek przekonują, że hodowla najłatwiejszych odmian nie jest wcale aż tak trudna. Należy zdobyć po prostu podstawy wiedzy o akwarystyce.

- Jeżeli się zrobi ten pierwszy krok i zaczniemy robić coś w tym kierunku i poznamy głębiej troszeczkę o co w tym chodzi, to później naprawdę hodowla krewetek jest prosta. I nie jest to nic trudnego, tylko jak w każdej innej dziedzinie, trzeba zapewnić im dobre warunki: dobrą filtrację, dobrze odżywiać te krewetki - zaznacza Szklanny.

Akwarium dobre dla dziecka

Zdaniem akwarystów obserwacja zbiornika to świetny sposób na relaks. Niektórzy dodają, że akwarium to także sposób, aby zainteresować dzieci przyrodą i nauczyć je odpowiedzialności.

- Obcowanie z akwarium pozwala nauczyć dziecko odpowiedzialności i cierpliwości. To jest bardzo ważne, ponieważ tutaj nie robimy niczego szybko. Wszystkie czynności wykonujemy w sposób przemyślany i precyzyjny - dodaje Czerwiński.

Akwaryści, zarówno hodowcy ryby jak i krewetek, zgadzają się co do jednego. Ich zdaniem prowadzenie zbiornika to niesamowita okazja do obserwacji natury.

- To jest naprawdę coś interesującego, coś ciekawego, coś innego. Dla osób, które nigdy nie miały styczności z akwarystyką, to będzie to naprawdę cudowny, nowy świat do podziwiania i obserwowania. To będzie okazja, aby się zapoznać z tymi mikroorganizmami, z tymi zwierzątkami które znajdują się pod wodą - stwierdza Szklanny.

Dla osób które nie mają miejsca na duży zbiornik dla ryb, krewetki mogą być dobrą alternatywą. Te zwierzęta to z całą pewnością urozmaicenie polskiej akwarystyki.